Victorie de infarct pentru Cosmin Contra în ultima zi a anului! Întoarcere de scor, două autogoluri și golul victoriei marcat în minutul 90+3 au adus succesul lui Al-Ittihad

Cosmin Contra, antrenorul echipei Dinamo, urmareste meciul de fotbal contra formatiei FC Voluntari din etapa a XI-a a Ligii 1, disputat pe Arena Nationala din Bucuresti, vineri, 20 septembrie 2020. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Cosmin Contra a condus-o pe Al-Ittihad spre un succes nebun într-un meci disputat chiar în ultima zi a anului 2021.

Al Ittihad s-a întors acasă cu toate cele trei puncte din deplasarea de la Al-Batin, unde a reușit să se impună cu 3-2. Desfășurarea meciului a fost una de-a dreptul spectaculoasă, formația lui Cosmin Contra reușind să se impună abia în prelungirile jocului.

Al-Ittihad este liderul campionatului Arabiei Saudite, cu 32 de puncte adunate după primele 14 etape, cu patru mai mult decât ocupanta poziției secunde, Al-Shabab, și cu șase „lungimi” în fața lui Damac, care completează podiumul.

Cosmin Contra și Al-Ittihad, spectacol în ultima zi a anului

Echipa lui Cosmin Contra, Al-Ittihad, a încheiat anul cum nu se putea mai spectaculos. În ultima zi din 2021, liderul din Arabia Saudită a reușit să câștige cu 3-2 meciul disputat pe terenul lui Al-Batin.

Gazdele au condus cu 1-0 încă din minutul 5, când Maurisio Antonio a deschis scorul, dar Al Ittihad a restabilit egalitatea după numai trei minute grație autogolului aceluiași jucător. Formația pregătită de Cosmin Contra a preluat conducerea după ce un alt fotbalist al lui Al-Batin, Mohammad Naji, și-a învins propriul portar, în minutul 72, însă gazdele au replicat în minutul 83 prin Mohamed Rayhi și au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj.

Haroune Camara este cel care în minutul 90+3, ultimul al prelungirilor dictate de arbitru, a aruncat în aer banca de rezerve a oaspeților. El a înscris și a închis tabela la 3-2, la finalul unui meci de-a dreptul spectaculos.

Al-Ittihad încheie, astfel, perfect anul 2021, și este lider în campionatul Arabiei Saudite.

Publicat: 31 12. 2021, 18:23