Tudor Băluță, pentru prima dată în lotul lui Brighton. Mijlocașul, martorul unui meci de coșmar

Tudor Băluță (20 de ani) a intrat pentru prima dată în vederile managerului Graham Potter, după transferul la Brighton. A fost în lot pentru partida din etapa a 5-a din Premier League, contra lui Burnley, dar a fost rezervă neutilizată. Meciul s-a terminat cu scorul de 1-1, Brighton încasând gol în minutele de prelungire.

Formația lui Băluță a dominat de o manieră clară partida, punând presiune încă din startul meciului. Prima repriză a fost la discreția lui Brighton, care a avut câteva ocazii importante de gol. În cele din urmă scorul de 0-0 s-a menținut până la pauză. Situația s-a repetat și în repriza secundă, cu un plus de presiune din partea lui Brighton. Golul a venit la 6 minute de la reluare, când extrema Maupay l-a învins pe Pope. Egalarea a venit pe final, atunci când nimeni nu se mai aștepta. Burney a punctat în minutul 90+1 prin Hendrick, la singurul șut pe poartă și a smuls un punct din deplasarea cu Brighton.

Echipa lui Tudor Băluță se clasează, după 5 etape, pe locul 14, cu 5 puncte, la două de ultimul loc retrogradabil. Burnely are același număr de puncte, dar grație unui golaveraj mai bun este cu două poziții mai sus.

Publicat: 14 09. 2019, 19:22
Actualizat: 14 09. 2019, 19:29