Statistica ne confirmă: Chiricheș a fost „Omul Meciului”! Un gol și cifre excelente pentru Vlad în Fulham – Spurs 1-2

Tottenham a reușit aseară să întrerupă seria de patru meciuri fără victorie în Premier League

Vlad Chiricheș a înscris golul egalizator pentru Tottenham în victoria, 2-1, contra lui Fulham

În urma acestei victorii, Tottenham ocupă locul 6 în Premier League, cu 24 de puncte

Vlad Chiricheș a fost titularizat aseară de Villas Boas la Tottenham, în deplasarea de la Fulham, din etapa a 14-a din Premier League. La pauză, cele două echipe se aflau la egalitate, 0-0. Cei care au deschis însă scorul au fost elevii lui Rene Meulensteen, proaspăt instalat pe banca lui Fulham. Marcatorul golului de 1-0 a fost iranianul Ashkan Dejagah, în minutul 56. Chiricheș a dat tonul revenirii lui Spurs, cu un șut perfect, cu stângul, de la circa 25 de metri. Mingea a plutit pur și simplu paralel cu gazonul și a lovit bara înainte de a intra în poarta unui Maarten Stekelenburg fără reacție. Introdus la pauză în locul lui Ettiene Capoue, Lewis Holtby a adus victoria lui Tottenham cu o reușită superbă, cu 8 minute înainte de final.

Chiricheș, cel mai bun recuperator de pe teren
Voturile fanilor lui Spurs, care l-au indicat pe Vlad Chirichieș ca fiind „Omul Meciului”, sunt dublate de cifrele excelente ale românului. Astfel, fundașul lui Spurs a recuperat cele mai multe baloane (9) și a fost al doilea într-un clasament al paselor reușite (57/62, 91%), după Kyle Walker (58/72, 80%). Chiricheș a avut o intercepție, a reușit o deposedare din două încercări și a degajat cinci baloane. Românul a câștigat și un duel aerian din cele două în care a fost implicat.

sursa foto: tottenhamhotspur.com

fulham 1-2 tottenham hotspur all goals and… de Elgates

Publicat: 05 12. 2013, 10:17
Actualizat: 05 12. 2013, 13:43