Noapte neagră pentru Rusescu. Anunțul de ultimă oră al presei din Portugalia

Sporting Braga, cu Raul Rusescu integralist, a terminat la egalitate sâmbătă seară, în etapa cu numărul 20 din Portugalia, 2-2 cu Arouca. După acest semieșec pe teren propriu, Braga a coborât pe locul 7 în clasament.

Rezultatul i-a nemulțumit pe fanii echipei, care l-au contestat puternic pe antrenorul Jesualdo Ferreira. Imediat după fluierul final, tehnicianul a fost băgat în ședință de președintele António Salvador. Întâlnirea dintre cei doi a durat 90 de minute.

„Îmi cer scuze pentru întârziere, dar am fostla o întâlnire cu președintele António Salvador. Suntem interesați ca lucrurile să meargă bine la echipă. Ce am discutat ne privește doar pe noi doi. Echipa este într-o situație complicată, dar putem recupera”, a spus Ferreira la conferința de presă.

Jesualdo Ferreira, care antrenează la Braga din aprilie 2013, este cel care a insistat pentru aducerea lui Rusescu de la Sevilla în această iarnă. Cariera românului intrase într-un con de umbră în Spania, unde nu a jucat prea mult. Presa din Portugalia anunță că demiterea sa este doar o chestiune de ore.

„Rusescu este un jucător de calitate, care ne va ajuta mult”, spunea Ferreira după primul meci al românului la Braga.