Moţi a marcat şi s-a bucurat în faţa fanilor, ultraşii au sărit pe teren să-l bată! VIDEO | Nebunie în derby-ul Ludogoreţ - Levski, cu golul 100 al lui Keşeru şi Adi Popa făcut K.O. de atacantul naţionalei

Luni, 15:00 14706 afişări Stranieri

Ludogoreţ a învins, duminică, scor 2-0, pe terenul lui Levski Sofia, echipa la care Giovani Becali şi Bogdan Pătraşcu se ocupă de transferuri, în runda a treia a play-off-ului din prima ligă bulgară. Cosmin Moţi, Dragoş Grigore, Adrian Popa şi Claudiu Keşeru au fost titulari pentru campioana Bulgariei, iar Moţi a declanşat un scandal imens, în urma căruia ultraşii din capitala Bulgariei au sărit pe teren pentru a-l bate şi a părăsit suprafaţa de joc cu ajutorul forţelor de ordine!

Keşeru (32 de ani) a deschis scorul pentru Ludogoreţ în minutul 38, după o pasă primită în faţa porţii de la Marcelinho. Fericit după ce a înscris, Claudiu l-a lovit involuntar pe Adi Popa, aflat în apropierea sa, iar cel poreclit "Motoreta" s-a resimţimit pentru câteva momente. A fost golul cu numărul 100 pentru Keşeru la formaţia bulgară, fiind cel mai bun marcator din istoria clubului. În acest sezon, orădeanul a înscris 19 goluri în campionat şi trei în cupele europene.

În minutul 78, Swierczok, intrat în locul lui Keşeru, a fost faultat în careu, iar Goranov a fost eliminat. Cosmin Moţi a înscris de la punctul cu var cu un şut pe mijlocul porţii. A fost al patrulea înscris în campionat în acest sezon de fundaşul central al naţionalei României. Moţi a sărbătorit golul înscris în faţa galeriei celor de la Levski, iar acest lucru i-a supărat teribil pe fanii gazdelor. Aceştia au vrut să intre în teren, jocul a fost oprit pentru câteva minute, iar Moţi a fost eliminat de arbitrul partidei.

Pentru a părăsi în siguranţă terenul, Moţi a fost escortat spre zona vestiarelor de forţele de ordine:

S-a terminat 2-0 pentru Ludogoreţ, iar campioana Bulgariei îşi consolidează poziţia de lider în Bulgaria, după două remize consecutive de 0-0, cu Beroe şi ŢSKA Sofia. Echipa românilor are 67 de puncte şi se află la trei lungimi distanţă de ocupanta locului secund, ŢSKA.

• Levski (4-2-3-1): Mihaylov - Cvetkovic, Thiam Khaly, Ivanov (74' Petkov), Goranov - Raynov, Yurukov (86' Vastsuk) - Ivanov, Mariani (90+3' Petkov), Paulinho - Kostov
  • Ludogoreţ (4-2-3-1): Renan - Cicinho, Grigore, Moţi, Nedyalkov - Goralski, Dyakov - Popa, Marcelinho (85' Terziev), Wanderson (90+2' Anicet) - Keşeru (70' Swierczok)