Mircea Lucescu, primul pas către grupele Ligii Campionilor! Dinamo Kiev a învins-o pe Gent! Reacția antrenorului român | VIDEO

Dinamo Kiev, echipa antrenată de către Mircea Lucescu (75 de ani), a câștigat meciul tur cu Gent, scor 2-1, în play-off-ul Ligii Campionilor.

Partida a fost condusă la centru de către arbitrul român Ovidiu Hațegan, asistat la cele două tușe de către Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe. Arbitrul de rezervă a fost Sebastian Colțescu. În camera VAR au fost italienii  Massimiliano Irrati (arbitru VAR) și Ciro Carbone (asistent VAR).

Dinamo Kiev, victorie cu Gent în play-off-ul Ligii Campionilor

Dinamo Kiev a deschis rapid scorul, încă din minutul 9, prin reușita lui Supriga, care a fost însă anulată inițial de către brigada de arbitri din România, după ce Octavian Șovre a semnalizat ofsaid. Ovidiu Hațegan a consultat arbitrajul video și a validat golul marcat de către echipa lui Mircea Lucescu. Kleindienst a marcat însă în minutul 41 și a stabilit rezultatul primei reprize, scor 1-1.

În partea secundă a jocului, belgienii au rămas în inverioritate numerică. Ovidiu Hațegan l-a eliminat pe Bezus, în minutul 54, pentru cumul de cartonașe galbene.

Cu un om în plus pe teren, Dinamo Kiev a marcat în minutul 79, prin reușita lui De Pena, care a adus victoria echipei antrenate de către Mircea Lucescu.

Meciul retur se va disputa la Kiev, marți, 29 septembrie, de la ora 22:00, când Mircea Lucescu va fi, alături de Dinamo Kiev, la un meci distanță de calificarea în grupele Ligii Campionilor.

„Au marcat (n.r. cei de la Gent), au prins curaj și au terminat prima repriză bine, foarte bine. Au creat presiune asupra apărătorilor noștri, în special la cornere. Am preferat să nu schimb la pauză, ci după zece minute. Terenul și condițiile de astăzi necesitau o pregătire atentă, de accea au apărut și multe accidente în teren” – Mircea Lucescu, după Gent – Dinamo Kiev 1-2

Echipele de start în meciul Gent – Dinamo Kiev 1-2:

Gent: Roef – Castro Montes, Plastum, Ngadeu Ngadjui, Fortuna – Owusu, Dorsch – Bezus, Yaremchuk, Odjidja-Ofoe – Depoitre
Antrenor: Wim De Decker

Dinamo Kiev: Bushchan – Kedziora, Zabarnyi, Mykolenko, Karavaev – Shaparenko, Sydorchuk, Buyalskyy – Rodrigues, Supriaga, De Pena
Antrenor: Mircea Lucescu

Răzvan Lucescu, descalificat din Liga Campionilor Asiei

În ceea ce îl privește pe Răzvan Lucescu, echipa sa, Al Hilal, a fost exclusă din Liga Campionilor Asiei, după ce nu a putut alinia un lot de 13 jucători la partida cu Al Ahli Dubai, din grupe. Al Hilal a fost lovită crunt de pandemia de coronavirus, având nu mai puțin de 15 jucători infectați.

Publicat: 23 09. 2020, 23:56
Actualizat: 24 09. 2020, 00:27