"Magic!". VIDEO | Mitriţă a spart gheaţa în MLS cu un gol à la Ronaldinho, după o cursă de senzaţie

17 mar 2019 10965 afişări Stranieri

Alexandru Mitriţă (24 de ani), atacantul americanilor de la New York City, a marcat primul său gol în MLS. Fostul căpitan al Craiovei a reuşit o cursă de senzaţie în banda stângă şi l-a învins pe portarul advers cu un şut puternic, din careu. Mitriţă a ajuns în MLS în iarnă, după ce americanii au achitat 9 milioane de dolari în conturile Craiovei.

Mitriţă a deschis scorul în minutul 39 al meciului pe care New York City l-a terminat la egalitate cu Los Angeles FC, 2-2 pe teren propriu. Românul a luat pe cont propriu o acţiune în banda stângă, de la mijlocul terenului, a driblat doi adversari, a intrat în careu şi a şutat la colţul scurt, învingându-l pe portarul advers. Reuşita lui Mitriţă seamănă cu celebrul gol marcat de Ronaldinho pe "Bernabeu" într-un Clasico din 2006, când Barcelona s-a impus cu 3-0.

Până la pauză, Carlos Vela a adus egalarea pentru Los Angeles FC, în minutul 43. "Magic!", aşa au descris americanii de la New York City reuşita lui Alexandru Mitriţă.

E al treilea meci pe care îl joacă Mitriţă la New York City de la transfer şi, până acum, şi-a mai trecut în cont un assist, într-o partidă cu Orlando City, 2-2, în deplasare.