Înfrângere umilitoare pentru Sparta Praga. VIDEO | Cu Stanciu şi Niţă în teren, cehii au pierdut pe terenul penultimei clasate. Milan Baros a marcat un gol spectaculos, Vătăjelu a fost folosit pe final

28 apr 2018 3278 afişări Stranieri

Sparta Praga a pierdut, sâmbătă, în deplasare, 3-2 cu Ostrava. Toţi cei trei români de la echipa din capitala Cehiei, Nicolae Stanciu, Florin Niţă şi Bogdan Vătăjelu, au fost folosiţi. Milan Baros, fost câştigător al Ligii Campionilor cu Liverpool în 2005, a marcat golul victoriei echipei sale, cu execuţie acrobatică.

Sindelar (22) a deschis scorul, apoi Kanga (28) a egalat, din penalty. Hlinka (51) a adus-o din nou în avantaj pe Ostrava, dar Kadlec (60) a restabilit din nou egalitatea. După o ratare uriaşă, în minutul 77 când a reluat peste poartă o minge din patru metri, Baros s-a revanşat. Atacantul de 36 de ani a marcat, în minutul 86, cu capul, golul victoriei. VIDEO

Florin Niţă, integralist, nu a putut face nimic la faza reuşitei lui Baroş, Nicolae Stanciu a jucat 58 de minute, fiind în locuit cu Tal Ben Haim, în timp ce Bogdan Vătăjelu a fost folosit din minutul 86, când i-a luat locul în teren lui Plavsic.

Milan Baros a câştigat Liga Campionilor cu Liverpool în 2005, iar cu un an mai devreme era desemnat golgheterul Campionatului European. A marcat 41 de goluri în 93 de meciuri pentru prima reprezentativă a Cehiei.

În urma rezultatului, Sparta Praga a acumulat 43 de puncte şi rămâne pe locul patru în clasament, la 13 puncte distanţă de liderul Viktoria Plzen. Ostrava e penultima în clasament, cu 25 de puncte.