George Pușcaș, demolat de italieni după înfrângerea cu AC Milan: „Cel mai slab! Se joacă meciul pe lângă el”

Davide Calabria (Milan) - George Alexandru Puscas (Genoa) - Olivier Jonathan Giroud (Milan) during Genoa CFC vs AC Milan, Italian soccer Serie A match in Genoa, Italy, October 07 2023,Image: 811882921, License: Rights-managed, Restrictions: No Italy., Model Release: no

George Pușcaș a primit critici dure din partea jurnaliștilor din Italia, după ce Genoa a fost învinsă de AC Milan cu 1-0.

AC Milan s-a impus cu 1-0 în fața echipei Genoa, meci în care George Pușcaș a fost aruncat în luptă doar în minutele de prelungire, pentru a forța egalarea.

Atacantul român a fost aproape de gol, însă nu a reușit să îl păcălească pe Olivier Giroud, intrat în poartă după ce Mike Maignan a văzut cartonașul roșu. Prestația fotbalistului nostru a dezamăgit, iar jurnaliștii italieni nu s-au ferit să îl critice pentru jocul slab. Cu toate că acesta a jucat mai puțin de 10 minute, a fost suficient pentru publicațiile din „Cizmă” să îl numească cel mai slab fotbalist de pe teren.

„Cel mai slab. Intră în prelungiri însă meciul se joacă pe lângă el: o minge bună în careu îi este suflată de Giroud care, deși a intervenit bine, nu s-a născut cu mănuși în mână”, au notat jurnaliștii de la Gazzetta dello Sport despre George Pușcaș.

Calciomercato.com a considerat că francezul care a intrat conjunctural în poarta lui AC Milan a reușit să îl intimideze pe George Pușcaș la faza când i-a suflat balonul. „Aproape a marcat golul egalizator în prelungiri, dar a fost hipnotizat de Giroud”, au scris jurnaliștii italieni.

Radu Drăgușin, prestație stelară în fața lui AC Milan

Celălalt român de la Genoa, Radu Drăgușin, a fost integralist în meciul cu AC Milan și a făcut un joc foarte bun, care a fost apreciat de jurnaliștii din Italia.

„Când există în careu atacanți precum cei ai rossonerilor întotdeauna ai nevoie de o mie de ochi. Întotdeauna precis la duelurile aeriene, a fost aproape să înscrie și să deschidă scorul în a doua repriză.

L-a ajutat pe Vasquez acoperind fizic inserțiile lui Musah. Câștigă primele dueluri prin forță, iar apoi americanul stă departe de el. Decisiv în duelul cu Leao din final”, a scris Tuttomercatoweb despre Radu Drăgușin.

Fundașul central a fost lăudat și de jurnaliștii de la Gazzetta dello Sport, care i-au acordat nota 7, la egalitate cu Vasquez, pe care l-au declarat cel mai bun fotbalist de la Genoa în meciul cu AC Milan.

Publicat: 08 10. 2023, 10:48