Dan Petrescu și-a salvat postul: Jeonbuk bate în deplasare și prinde play-off-ul în Coreea de Sud! Extrem de tensionat, „Bursucul” nu a scăpat fără cartonaș galben

Jeonbuk, echipa lui Dan Petrescu, a reușit să prindă play-off-ul în prima ligă din Coreea de Sud.

Meciul câștigat cu 2-0 pe terenul celor de la Seoul a fost unul tensionat, în care antrenorul român nu a scăpat fără cartonaș galben.

Jeonbuk a încheiat pe locul 4 al clasamentului și s-a calificat în play-off, astfel că Dan Petrescu va continua cu siguranță să fie antrenorul echipei.

Jeonbuk a reușit să se califice în play-off-ul primei divizii din Coreea de Sud, iar Dan Petrescu și-a salvat, astfel, postul.

Antrenorul român a mers la Seoul sub amenințarea demiterii, meci în care avea nevoie neapărat de o victorie pentru a fi sigur că termină sezonul regulat printre primele șase clasate.

Partida din ultima etapă a sezonului regulat a fost una plină de tensiune, ea având aceeași miză și pentru gazde – care, în urma acestui rezultat, au căzut pe locul 7 al clasamentului și au ratat, astfel, calificarea în play-off.

În minutul 3 al prelungirilor primei reprize, când tabela indica egalitate, 0-0, Seoul a marcat prin Na Sang-Ho, însă reușita a fost anulată ulterior, după consultarea imaginilor în camera VAR, unde s-a descoperit că acesta se afla în poziție de offside.

Kyo-Won Han a deschis scorul pentru Jeonbuk în minutul 60, când a finalizat un contraatac foarte bun, iar Gustavo a lămurit soarta calificării în play-off cu un sfert de oră înainte de final, când a marcat cu o lovitură de cap.

Cu două minute înaintea golului de 2-0, Dan Petrescu a făcut o adevărată criză de nervi în momentul când arbitrul asistent a semnalizat aut după o fază pe care antrenorul român ar fi dorit să o vadă sancționată cu fault în favoarea formației sale. Arbitrul de centru a intervenit prompt și i-a arătat cartonașul galben.

Astfel, Jeonbuk a încheiat sezonul regulat pe poziția a patra a clasamentului, cu 49 de puncte acumulate în 33 de etape. În play-off-ul primei ligi din Coreea de Sud s-au mai calificat Ulsan Hyundai (67 de puncte), Pohang (58 de puncte), Gwangju FC (54 de puncte), Daegu (49 de puncte) și Incheon (48 de puncte).

Publicat: 08 10. 2023, 11:22