Carlo Ancelotti a făcut lumină în cazul lui Vlad Chiricheş. Ce a păţit căpitanul echipei naţionale

14 mar 2019 8430 afişări Stranieri

Echipa lui Vlad Chiricheş, Napoli, s-a calificat în sferturile Europa League, însă a fost un meci dureros şi la propriu, şi la figurat pentru fundaşul român. Titular, apărătorul în vârstă de 29 de ani a cerut schimbarea în minutul 78, atunci când tehnicianul Carlo Ancelotti l-a înlocuit cu Malcuit.

Napoli a suferit pe terenul celor de la Salzburg, deşi au deschis tabela de marcaj, în minutul 14, prin reuşita lui Milik, formaţia din Austria a crezut şi a luptat până în ultimul moment. S-a încheiat însă 3-1 pentru Salzaburg, dar scorul la general a fost 4-3 pentru Napoli, grupare care va continua în Europa League

"Obiectivul era să nu greşim la început, să marcăm şi să gestionăm apoi partida. Ştiam că va fi un meci dificil", a spus Carlo Ancelotti, la microfonul celor de la Sky Sport, care a continuat:

"Am avut probleme în apărare, au încheiat meciul fără patru centrali. Meciul a fost pregătit foarte bine, ne-a ajutat însă scorul din primul meci, 3-0, iar discuţia despre calificare s-a închis prin golul lui Milik".

Referitor la Vlad Chiricheş, antrenorul italian a spus: "Se crede a fi o problemă musculară".

Vineri, 15 martie, de la ora 13:00, va fi tragerea la sorţi pentru sferturile Europa League.

Vlad Chiricheş, convocat la echipa naţională

Fundaşul român a revenit pe teren în februarie 2019, după o pauză de 5 luni, din cauza unei accidentări. Vlad Chiricheş este la al doilea meci consecutiv la Napoli, acesta a evoluat şi în Serie A, în remiza, 1-1, cu Sassuolo.

Chiricheş este aşteptat şi în lotul tricolorilor pentru dubla cu Suedia şi Insulele Feroe, în preliminariile pentru EURO 2020.