Răzvan Lucescu, victorie uriașă în Grecia! A rămas pe primul loc, după ce a făcut trei schimbări la pauză, în stilul Gigi Becali

Echipa lui Răzvan Lucescu a obținut o victorie importantă în campionatul din Grecia. PAOK Salonic își păstrează prima poziție în clasament, fiind la doar un punct distanță de ocupanta locului 2.

PAOK Salonic, formația antrenată de Răzvan Lucescu, a câștigat meciul disputat pe teren propriu cu Lamia, scor 3-1, contând pentru etapa cu numărul 3 a play-off-ului Super Ligii Greciei.

Rivalii de la Lamia au marcat grație lui Ruben Martinez, în minutul 7, în vreme ce PAOK a egalat abia în prelungirile primei reprize, prin Michailidis.

În minutul 65, antrenorul român a decis să-l introducă pe teren pe Stefan Schwab, cel care a înscris „o dublă” pentru PAOK. Primul său gol a fost marcat în minutul 70, iar cel de-al doilea în minutul 88, din penalty.

Acum, PAOK se situează pe primul loc în clasament, cu un total de 66 de puncte. Pe 2 este AEK Atena, cu 65 de puncte, iar pe poziția a treia este Panathinaikos, cu 62 de puncte.

„Nu este ușor să revii după doar două zile, după un meci dificil. Nu contează că au fost numeroase schimbări. Nu am început foarte bine. După golul marcat de Michaelidis, lucrurile s-au schimbat”, a spus Răzvan Lucescu, după duelul cu Lamia.

Răzvan Lucescu îl laudă pe Alex Mitriță: „E un jucător super talentat”

După ce Edi Iordănescu a decis să nu-l convoace la națională pentru partidele amicale cu Irlanda de Nord și Columbia, Răzvan Lucescu, cel care l-a antrenat pe Alex Mitriță în sezonul 2021/2022, a vorbit despre calitățile jucătorului român, dar și despre defectele lui.

„Pot spune că Mitriță este un jucător super talentat, decisiv în multe momente. Însă, cred eu, că ar trebui să se lupte mai mult cu el însuși și să fie mai participant la momentele în care echipa nu are mingea. Cedează destul de ușor la dificultate.

Îi place să știe că este important la o echipă. Una este să joci la Craiova, una este la PAOK. Aici, el nu s-a luptat în unele momente, a cedat uneori. Aici el a fost perfect din punct de vedere al comportamentului. A avut momente în care nu juca titular, dar dacă juca era cel mai fericit.

E un băiat extraordinar, eu mi-am dorit să rămână aici, dar la sfârșitul sezonului trebuia să dăm o sumă mare de bani pe el. L-aș fi ținut. El are o singură problemă: cedează în momentele de dificultate. Dacă el știe că toată lumea îl susține și e titular, dă orice”, a spus Răzan Lucescu, potrivit Digi Sport.

Publicat: 04 04. 2024, 08:46
Actualizat: 04 04. 2024, 08:47