Liverpool, campioana Angliei după 30 de ani! Chelsea, „cadou” pentru Jurgen Klopp în derby-ul cu Manchester City

Liverpool este campioana Angliei după 30 de ani! După ce a luat Liga Campionilor, echipa lui Jurgen Klopp câștigă de o manieră categorică Premier League, după doar 31 de etape. Chelsea i-a făcut un frumos „cadou” rivalei din Liverpool, după ce a câștigat derby-ul cu Manchester City, scor 2-1.

Manchester City a pierdut la limită la Londra, într-un meci pe care trebuia să-l câștige pentru a rămâne cu șanse teoretice în cursa pentru cucerirea Premier League.

Liverpool, campioană după 30 de ani

Americanul Pulisic a deschis scorul după 36 de minute, iar belgianul De Bruyne a egalat după pauză. Totul s-a terminat însă în minutul 78, ca într-un veritabil coșmar pentru Guardiola: Fernandinho a făcut henț în careu, iar Willian a marcat golul de 2-1 dintr-un penalty acordat cu ajutorul VAR. Fostul jucător al lui Mircea Lucescu a rezolvat definitiv „ecuația” titlului și a trimis titlul pe Anfield, după o pauză de 30 de ani.

Jurgen Klopp scrie istorie pe banca lui Liverpool, devenind primul german care câștigă titlul în Premier League, după ce anul trecut a luat și Liga Campionilor.

Liverpool a cucerit ultima oară campionatul Angliei în 1990, însă în vechiul format al competiției. Așteptarea a luat sfârșit joi seara, după un meci în care liderul din Premier League n-a jucat.

În etapa viitoare, Manchester City o va primi pe teren propriu chiar pe Liverpool, noua campioană a Angliei.

În acest moment, Liverpool are un avans de 23 de puncte față de Manchester City. Dacă echipa lui Klopp a pierdut o singură dată, Manchester City a suferit deja al 8-lea eșec în Premier League.

Trupa lui Pep Guardiola se poate revanșa în Liga Campionilor, acolo unde e favorită să ajungă în sferturi. Catalanul își poate salva sezonul în Europa, mai ales că n-a mai luat Liga Campionilor de pe vremea când o antrena pe Barcelona. În prima manșă din optimi, Manchester City a învins-o cu 2-1 pe Real Madrid, în Spania.

Publicat: 26 06. 2020, 00:13
Actualizat: 26 06. 2020, 03:02