„Trebuie să răspundă domnul Hagi!”. Marius Șumudică nu a vrut să îl atace pe „Rege” după eliminarea rușinoasă din Liga Campionilor, dar pune tunurile pe fotbaliștii Farului: „Nu am văzut în viața mea ce a făcut Popescu acolo! Să ți se înmoaie așa genunchii”

Marius Șumudică nu a vrut să îl atace pe „Rege” după eliminarea rușionasă a Farului Constanța din Liga Campionilor, dar a pus tunurile pe fotbaliștii lui Gică Hagi.

Fotbaliștii Farului, certați de Marius Șumudică după eliminarea rușinoasă din Liga Campionilor! Nu a vrut să îl atace pe Gică Hagi

Aflat în concediu de odihnă, Marius Șumudică nu a putut sta departe de televizor marți seară și s-a uitat cu entuziasm la partida Sheriff Tiraspol – Farul Constanța. Din nefericire, tehnicianul a fost dezamăgit la final, deoarece constănțenii au pierdut cu 0-3 manșa secundă și au sfârșit prin a fi eliminați din preliminariile Champions League.

Marius Șumudică a făcut tot posibilul pentru a nu critica jocul Farului și a refuzat să îl atace pe Gică Hagi, însă în cele din urmă l-a luat la țintă pe un fotbalist. În minutul 105+1, Mihai Popescu a pierdut ușor un duel în flancul stâng, cei de la Sheriff au recuperat și au înscris golul de 3-0. Șumudică spune că eroarea lui Popescu este inadmisibilă la un asemenea nivel:

„Trebuie să răspundă domnul Hagi, el știe cel mai bine. Sunt niște greșeli individuale, ce a făcut Popescu la golul 3 nu am văzut în viața mea, să ți se înmoaie genunchii așa. Cum e posibil să cazi în halul ăsta la un duel? Dar nu vreau să analizez, nu e frumos și nu vreau să analizez eu jocul echipei la Hagi.

Din punct de vedere fizic, primii la minge, prospețime, cei de la Sheriff au câștigat toate duelurile. Farul, în afară de prima repriză de la Ovidiu, când puteau să decidă calificarea dacă Mazilu marca în minutul 10… Dar eu niciodată nu pot să accept ce am auzit în studio, că jucătorii de la Sheriff sunt individual peste ai noștri. Noi avem portar, al doilea portar al echipei naționale, joc extraordinar de picior. Îl avem pe Larie care a intrat la scorul de 1-0 și am mai luat două goluri. La mijloc avem Nedelcu… Din jucătorii care au venit acum la Tiraspol nu știu dacă e vreunul care să fi jucat unde a jucat Băluță.

Dorința de victorie, au vrut să demonstreze, să se autodepășească și au fost primii la minge, au câștigat duelurile, mult mai „câini” decât noi și au reușit să se califice. Dar nu că au valoare individuală mai mare decât noi. Nu sunt niște nume extraordinare. O să ne mai uităm, să vedem unde va ajunge Tiraspol. Individual, Farul are jucători mult mai buni decât Sheriff. Eu am crezut că Farul va trece ușor de Sheriff Tiraspol, pentru mine e o mare surpriză”, a declarat Marius Șumudică, la Digi Sport.

Publicat: 19 07. 2023, 00:28