Liga Campionilor | Manchester United – Barcelona 0-1. Victorie la limită a catalanilor, care au tremurat la câteva ocazii ale „Diavolilor”. Ajax – Juventus 1-1. Totul se decide la Torino: Ronaldo și Neres au marcat pe Amsterdam ArenA

Redactor:
Andrei Pal
Liga Campionilor | Manchester United - Barcelona 0-1. Victorie la limită a catalanilor, care au tremurat la câteva ocazii ale
  • Barcelona a câștigat pe Old Trafford, cu 1-0, după un autogol al lui Luke Shaw, care a deviat nefericit o minge în proprie poartă, la o reluare a lui Suarez, după o centrare a lui Messi. Catalanii au tremurat apoi la câteva ocazii periculoase ale lui Manchester United, însă Messi & Co. au luat prima opțiune la calificarea în semifinale. Returul e pe 16 aprilie, marți, de la ora 22:00.
  • Ajax și Juventus au oferit un meci foarte spectaculos în Olanda. Ronaldo a deschis scorul chiar înainte de pauză, iar Neres a egalat chiar la reluarea reprizei a doua. S-au ratat mai multe ocazii importante, iar totul se va decide la Torino, pe 16 aprilie, de la 22:00.

Programul meciurilor de miercuri:

Manchester United – Barcelona 0-1 (Shaw 12 – ag)

Echipele de start:

• Manchester United: De Gea – Young, Smalling, Lindelof, Shaw – Fred, McTominay, Pogba – Dalot, Lukaku, Rashford
  • Rezerve: Romero – Jones, Mata, Martial, Lingard, Pereira, Rojo
  • Barcelona: Ter Stegen – Semedo, Pique, Lenglet, Alba – Arthur, Busquets, Rakitic – Messi, Suarez, Coutinho
  • Rezerve: Cillessen – Dembele, Malcom, S. Roberto, Vidal, Umtiti, Alena

Minutul 90+3: Final de meci pe Old Trafford, iar Barcelona a luat prima opțiune la calificarea în semifinale. Returul e pe Camp Nou, pe 16 aprilie, de la ora 22:00.

Minutul 83: Ocazie Barcelona! Messi bate o lovitură liberă din marginea careului lui De Gea, pe jos, mingea este deviată de zid, însă portarul lui Manchester United a reușit să rețină!

Minutul 70: Ocazie Manchester United! Pogba a obținut o lovitură liberă din apropierea porții lui Ter Stegen, însă Rashford trimite din nou peste poarta goalkeeperului Barcelonei.

Minutul 65: Ocazie mare pentru Barcelona! Semedo îl lansează excelent pe Suarez în careu, cu o pasă printre doi adversari, însă atacantul trage la colțul scurt, în plasa laterală.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+2: Pauză pe Old Trafford.

Minutul 39: Ocazie uriașă pentru Manchester United! Dalot reia cu capul, nemarcat, din apropiere, dar mingea trece pe lângă poarta lui Ter Stegen, după o centrare venită din dreapta.

Minutul 36: Mare ocazie pentru Barcelona! Suarez, lansat perfect în adâncime, îi așază mingea prefect în spate, lui Coutinho, care trage din prima, puternic, însă De Gea respinge cu piciorul, cu un reflex de zile mari.

Minutul 29: Fault dur la Messi! Smalling intră tare la starul argentinian, cu umarul, Messi cade, iar în cădere este lovit cu mâna de fundașul lui United. Messi cade pe teren, plin de sange. Decarul Barcelonei a primit îngrijiri și a reintrat pe teren.

Minutul 25: Ocazie pentru Manchester United! Pogba centrează din stânga, pentru Lukaku, însă atacantul belgian nu a ajuns la centrare și nu a putut relua spre poarta lui Ter Stegen.

Minutul 12 GOOOOOOOL BARCELONA! Catalanii încep ca din tun prima manșă a „sferturilor” și marchează la prima ocazie pe „Old Trafford”. Messi a preluat la marginea careului, dar continuarea nu a fost cea mai reușită, a centrat pe bara a doua, de unde Suarez a trimis mingea în poartă cu capul. Totuși, faza a fost supusă VAR, după ce tușierul ridicase fanionul pentru offside.

Minutul 4: Prima ocazie pentru Manchester United! McTominay a obținut o lovitură liberă în marginea careului lui Ter Stegen, iar Rashford a tras direct la poartă, însă mingea a  trecut pe lângă bara din dreapta goalkeeperului Barcelonei.

Minutul 1: A început meciul!

Ajax – Juventus 1-1 (Neres 47 / Ronaldo 45)

Echpele de start:

• Ajax: Onana – Veltman, De Ligt, Blind, Tagliafico – Schone, De Jong – Ziyech, Van de Beek, Neres – Tadic
  • Rezerve: Varela – Kristensen, Sinkgraven, Huntelaar, Magallan, Dolberg, Ekkelenkamp
  • Juventus: Szczesny – Cancelo, Bonucci, Rugani, Alex Sandro – Bentancur, Pjanic, Matuidi – Bernardeschi, Mandzukic, Ronaldo
  • Rezerve: Perin – De Sciglio, Khedira, Dybala, D. Costa, Kean, Spinazzola

Minutul 90+2: Final de meci pe Amsterdam ArenA. Totul se decide la Torino, marți, 16 aprilie, de la ora 22:00.

Minutul 85: Ocazie mare pentru Juventus! Douglas Costa a luat pe cont propriu o acțiune în bandă, a intrat în careu și a șutat, dar mingea s-a lovit de bara porții lui Onana. Goalekeeperul olandezilor, salvat.

Minutul 83: Ocazie Ajax. Ekkelenkamp, intrat pe teren în urmă cu câteva minute, are o ocazie imensă de a duce scorul la 2-1, însă mingea trimisă din cădere de tânărul mijlocaș olandez se duce fix în direcția lui Szczesny, care reușește să pareze.

Minutul 49: Ocazie Ajax. Tagliafico trage puternic din marginea careului de 16 metri, dar mingea șterge plasa laterală.

Minutul 47: GOOOOOOOOOLLLLL AJAX! Neres restabilește egalitatea în startul reprizei a doua!

Minutul 45+1: Pauză la Amsterdam.

Minutul 45: GOOOOOOOOOOOOLLLL JUVENTUS! Ronaldo vine excelent la întâlnire și pune capul la o centrare din dreapta a lui Dalot. Onana e învins, iar „Bătrâna Doamnă” conduce!

Minutul 37: Ocazie mare pentru Juventus! Bernardeschi ratează din nou ținta, după un șut din interiorul careului.

Minutul 30: Prima ocazie pentru Ronaldo! Portughezul se înalță la o minge trimisă din corner, în careu, reia spre poartă, dar balonul trece peste buturile apărate de Andre Onana.

Minutul 18: Ajax, cât pe ce să deschidă scorul. Ziyech plasează mingea aproape de vinclul  porții lui Szczesny, după o fază superbă a lăncierilor, dar goalkeeper-ul polonez are o intervenție perfectă și scoate în corner.

Minutul 12: Ocazie pentru Ajax! Ziyech trage din afara careului, însă fără pericol pentru poarta lui Szczesny.

Minutul 2: Ocazie mare pentru Juventus! Bernardeschi ratează șansa de a deschide scorul, după ce șutul său a trecut puțin pe lânga poarta lui Onana, la o minge trimisă din marginea careului de 16 metri.

21:12 Citește și: FOTO | Hagi, după Răzvan Marin. „Regele”, pe Amsterdam ArenA la Ajax – Juventus

Tottenham vs Manchester City 1 – 0
Arbitru: Björn Kuipers. Asistenți: Sander van Roekel și Erwin Zeinstra. Rezervă: William Collum.

Tottenham: Lloris – Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose – Sissoko, Winks – Alli, Eriksen, Son – Kane
Rezerve: Gazzaniga – Davies, Foyth, Llorente, Lucas, Sanchez, Wanyama
Antrenor: Mauricio Pochettino

Manchester City: Ederson – Walker, Otamendi, Laporte, Delph, Gundogan, Fernandinho, David Silva – Mahrez, Aguero, Sterling
Rezerve: Muric – De Bruyne, Gabriel Jesus, Foden, Kompany, Sane, Stones
Antrenor: Pep Guardiola

FINAL DE MECI

Min. 90+4 Kevin de Bruyne și-a încercat norocul, a șutat, dar Lloris a prins fără emoții.

Min. 90+3 Tottenham, un ultim atac înaintea fluierului de final, dar Ederson reține mingea.

Min. 89 Pep Guardiola face două schimbări: iese David Silva, intră Kevin de Bruyne și iese Mahrez, intră Sane

Min. 81 Mauricio Pochettino efectuează a doua schimbare, după reușita lui Son. Iese Winks, intră Wanyama

Min. 78 GOOOOLLLL Son sparge gheața pe noul stadion al lui Tottenham. Eriksen i-a pasat, iar jucătorul din Coreea de Sud s-a luptat să păstreze posesia și nu mai ratat, șutând pe sub portarul Ederson. 1-0 pentru Tottenham

Min. 71 Pep Guardiola efectuează prima schimbare. Iese Aguero, intră Jesus

Min. 55 Harry Kane s-a accidentat după un duel cu Fabian Delph, a pus piciorul pe teren și și-a sucit glezna. Atacantul, în vârstă de 25 de ani, a părăsit terenul șchiopătând. În locul lui Kane a intrat Lucas Moura.

Min. 52 Portarul lui City, Ederson, a prins o minge, dar căzătura a fost dură. A căzut pe brațe, după ce a sărit să prindă balonul. Medicii au venit pe teren, iar goalkeeper-ul a confirmat că poate continua partida

Min. 50 Son își încearcă din nou șansa. A șutat, dar Ederson a prins fără emoții

Min. 48 Coreeanul Son șutează din afara careului, dar nu prinde spațiul porții, iar mingea se duce pe lângă poarta apărată de Ederson

Min. 47 Kun Aguero îi pasează în careu lui Sterling, dar atacantul din Jamaica șutează slab

Min. 45 Începe repriza a doua

PAUZĂ‚

Min.45 Prima repriza s-a încheiat, fără mari ocazii de ambele părți.

Min. 42 Rose a șutat din lovitură liberă, dar portarul lui City prinde fără probleme

Min. 23 Harry Kane are prima ocazie a lui Tottenham, șutează din interiorul careului, dar Ederson respinge

Min. 13 Kun Aguero a ratat lovitura de la 11 metri. A șutat la semi-înălțime, iar portarul lui Tottenham, Lloris, a respins mingea, iar scorul a rămas intact

Min. 12 – Centralul partidei dictează penalty pentru City, după un henț în careu al lui Rose

Min. 1 Prima acțiune de joc i-a aparținut lui David Silva, care a șutat pe lângă poartă

21:20 Au mai rămas 40 de minute până la meci. Până atunci vă invităm să citiți 10 lucruri inedite despre noua arenă a lui Tottenham, înainte de găzduirea primului meci din Ligă: Teren retractabil, meciuri din NFL, cel mai mare bar din UK și multe altele

Liverpool vs Porto 2 – 0
Arbitru:
Mateu Lahoz. Asistenți: Pau Cebrián Devís și Roberto del Palomar. Rezervă: Ovidiu Hațengan.

Liverpool: Alisson РAlexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Milner РFabinho, Henderson, N. Keita РSalah, Firmino, S. Man̩
Rezerve: Mignolet – Wijnaldum, Gomez, Sturridge, Shaquiri, Origi, Matip
Antrenor: Jurgen Klopp

FC Porto: Casillas – M. Pereira, Felipe, Militao, Telles – Corona, Pereira, Torres, Otavio – Marega, Soares
Rezerve: Vana – Hernani, Brahimi, Andre Pereira, F. Andrade, Diogo Leite, Bruno Costa
Antrenor: Sérgio Conceição

Min. 77 Sergio Conceicao apelează și la ultima schimbare. Iese Maxi Pereira, intră Fernando

Min. 73 Jurgen Klopp efectuează prima schimbare. Iese Mane, intră Origi. Schimbare și la Porto, iese Oliver Torres, intră Bruno Costa

Min. 70 Ocazie imensă pentru Mane. Atacantul senegalez șutează plasat de la 20 de metri, iar mingea trece puțin pe lângă bara din stânga porții lui Casillas.

Min. 64 Salah nu reușește să înscrie. Și-a lovit un coechipier și mingea a ieșit în afara terenului.

Min. 62 Sergio Conceicao face prima schimbare. Soares a fost înlocuit cu Brahimi

Min. 49 Tehnicianul lui Liverpool, Jurgen Klopp, discută cu arbitrul român Ovidiu Hațegan despre offside-ul dictat de tușier.

Min. 48 Mane a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

Min. 45  Începe repriza a doua

PAUZĂ‚

Min.34 Liverpool nu o lasă să respire pe formația lui Conceicao. Firmino, din nou, periculos în fața porții lusitanilor. Portughezii respiră ușurați, scorul rămâne 2-0. Roberto Firmino a evoluat în 21 din ultimele 24 de meciuri jucate de Liverpool în Liga Campionilor, a marcat de 13 ori și a oferit 8 pase de gol.

Min. 26 GOOOOLLLL – Firmino punctează în plasa lusitanilor, după pasa oferită de Arnold.

Min. 22 Salah, din nou, la câțiva centimetri de poarta lui Casillas. Egipteanul a rămas singur în fața porții, dar nu a reușit să marcheze. Mingea s-a dus pe lângă poartă.

Min. 18 Salah a fost aproape de a dubla avantajul lui Liverpool, dar Casillas a respins

Min. 5  GOOOOLLLL – Liverpool deschide scorul: Keita marchează în poarta lui Casillas, după un șut deviat al jucătorului lui Porto, Oliver Torres

Min 1.  Începe meciul

21:20 Au mai rămas 40 de minute până la meci. Ovidiu Hațegan este rezerva lui Mateu Lahoz, în această seară.

Stadionul Tottenham Hotspur va găzdui pentru prima dată un meci din cupele europene, iar această dublă din sferturi este prima pentru echipa lui Pochettino din anul 2011. Tottenham și Manchester City se vor întâlni pentru a doua oară în acest sezon. Prima dispută dintre cluburi a fost în Premier League, atunci când echipa pregătită de Pep Guardiola s-a impus cu 1-0. Duelul nu se va da numai pe teren, ci și pe banca tehnică, antrenorii celor două formații, Mauricio Pochettino și Pep Guardiola, sunt cunoștințe vechi, ei s-au confruntat și când erau fotbaliști.

„Așa este. Ne-am întâlnit de multe ori, inclusiv pe vremea când eram amândoi fotbaliști. Și atunci era greu să joci contra Barcelonei, nu doar acum”, a precizat Pochettino, în conferința de presă.

Cele două formații vin cu moral bun, au obținut victorii în ultimele meciuri jucate. Tottenham s-a impus cu 2-0 în Premier League în fața echipei Crystal Palace, în timp ce Manchester City s-a calificat în semifinalele FA Cup, după ce a câștigat, scor 1-0, contra echipei la care evoluează atacantul român Florin Andone, Brighton.

„Știm ce echipă vom întâlni și avem în minte cum să gestionăm acest meci. Dacă vrem să evoluăm ca echipă trebuie să facem față acestui meci. Mereu când jucăm cu ei, joacă într-un mod agresiv. Dacă ei vor juca din nou așa, va trebui să jucăm noi și mai rău ca ei. Kyle Walker se simte mai bine și Ben Mendy s-a recuperat bine, cred că vor fi disponibili pentru meci”, a spus Pep Guardiola, în cadrul conferinței de presă.

Tottenham vs Manchester City, de la ora 22:00

Echipe probabile

Tottenham – Lloris; Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose; Sissoko, Alli; Eriksen, Son, Winks; Kane
În afara lotului: Dier, Lamela
Incerți: Aurier, Llorente
Vor rata următorul meci dacă vor primi cartonaș galben: Alderweireld, Lamela, Son

Manchester City – Ederson; Danilo, Stones, Kompany, Laporte; De Bruyne, Fernandinho, David Silva; Bernardo Silva, Jesus, Sterling
În afara lotului: Bravo, Zinchenko
Incerți: Agüero, Delph, Mendy, Walker
Vor rata următorul meci dacă vor primi cartonaș galben: Agüero, Otamendi

Liverpool vs Porto

Pentru al doilea an la rând, Liverpool se întâlnește cu Porto într-o rundă eliminatorie în Liga Campionilor. În sezonul trecut, cele două formații au jucat în optimile competiției, atunci când portughezii nu au avut niciun cuvânt de spus sub privirile propriilor fani. Pe stadionul „Do Dragao”, gruparea de pe Anfield s-a impus cu 5-0. La Liverpool acasă meciul s-a încheiat 0-0, iar englezii s-au calificat mai departe în Liga Campionilor.

„Toate echipele au vrut să pice cu Porto, eu nu am vrut. Cine cunoaște bine fotbalul știe bine că Porto este foarte periculoasă, iar acum trebuie să o înfruntăm. Sigur, nimeni nu voia să pice nici cu Liverpool, așadar va fi greu pentru ambele formații. Fiind spuse toate astea, d-abia așteptăm să coborăm pe teren”, a spus tehnicianul lui Liverpool, Jurgen Klopp, în conferința de presă susținută înaintea partidei tur cu Porto, potrivit corrieredellosport.it, care a vorbit și despre dubla din optimile Ligii Campionilor din sezonul trecut:

„Acea victorie cu 5-0 a fost o partidă ciudată, decisă după două sau trei faze de contraatac. Trebuie să avem ideile clare și să gestionăm la maximum fazele importante. Acum avem mai multă expriență, mulți au judecat greșit remiza, 0-0, cu Bayern (n.red. – din meciul tur din optimi), dar la Munchen am reușit să fructificăm ocaziile noastre.

Vom înfrunta Porto cu respect. Este o echipă foarte bună, compactă în apărare și foarte atentă în pressing și merită, cu siguranță, să fie în sferturi. Trebuie să fim pregătiți de tot și știm că va fi dificil”.

Liverpool s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după ce a eliminat-o din cursa pentru titlul de „Campioana Europei” pe Bayern Munchen, scor 3-1 la general. De cealaltă parte, Porto a ajuns în această fază a competiției, după ce s-a impus în fața echipei din Italia, AS Roma, 4-3 la general.

Liverpool vs Porto, de la ora 22:00

Liverpool РAlisson; Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Milner; Fabinho, Henderson, Wijnaldum; Salah, Firmino, Man̩
În afara lotului: Gomez, Oxlade-Chamberlain, Robertson
Incerți: Lallana, Matip, Van Dijk, Wijnaldum

Porto – Casillas; Maxi, Felipe, Militão, Alex Telles; Danilo, Otávio, Corona; Brahimi, Marega, Soares
În afara lotului: Herrera, Pepe
Incerți: Alex Telles
Vor rata următorul meci dacă vor primi cartonaș galben: Éder Militão, Danilo, Otávio