CFR Cluj – Malmo 0-1. Campioana României a jucat modest la revenirea în cupele europene. Gafa lui Arlauskis a făcut diferența

CFR Cluj - Malmo 0-1. Campioana României a jucat modest la revenirea în cupele europene. Gafa lui Arlauskis a făcut diferența
  • Echipa care va merge mai departe va da piept în turul III preliminar cu învingătoarea dintre Ludogoreț Razgrad și MOL Vidi, fosta Videoton.
  • Formația care va fi eliminată va merge în turul III preliminar al Ligii Europa, unde va da peste Sutjeska NikÅ¡iÇ (Muntenegru) sau FC Alashkert (Armenia).

CFR Cluj – Malmo FF 0-1 (Strandberg 45)

• CFR Cluj: Arlauskis – Manea, A. Mureșan, Vinicius, Camoras – Hoban (M. Males 60) – Deac (A. Păun 79), Culio, Djokovic (A. Ioniță 46), Omranis – Țucudean
  • Rezerve: Vâtcă – A. Lang, Bordeianu, Peteleu
  • Malmo: Dahlins – Larsson (Vindheim 89), Nielsen, Bengtsson, Safari – Traustason (S. Adrian 89), Lewicki, Christiansen, Rieks – Rosenberg, Strandberg (Antonsson 86)
  • Rezerve: Andersson – Gall, Innocent, Brorsson

Minutul 90+4: Fluier final! CFR Cluj a pierdut cu 1-0 în meciul tur cu Malmo FF. Gafa lui Arlauskis din finalul primei reprize a făcut diferența în această seară.

Minutul 82: Defensiva lui Malmo rezistă. Ardelenii aruncă baloane fără o traiectorie clară în careul advers, iar fudanșii suedezi resping tot.

Minutul 70: CFR controlează, dar degeaba. Suedezii au cedat inițiativa în acest final de meci, însă ocaziile importante întârzie să apară la poarta lui Dahlin. Strandberg încearcă să câștige secunde prețioase la fiecare contact cu jucătorii lui Edi Iordănescu, însă nici centralul Dabanovic nu-i mai acordă la fel de multă atenție.

Minutul 63: Alexandru Ioniță a irosit o șansă imensă. Angajat ideal de Camora, mijlocașul CFR-ului a rămas singur cu Dahlin, dar a preluat defectuos, iar mingea a părăsit terenul.

Captură Digi Sport

Minutul 55: Ocazie uriașă pentru Malmo! Carlos Strandberg a trecut de patru adversari după o bâlbâială a lui Andrei Mureșan, i-a scos lui Rieks, dar șutul acestuia a fost respins cu piciorul de Arlauskis. Lituanianul s-a mai revanșat după gafa din finalul primei reprize, când a respins în propria poartă șutul decarului Strandberg.

Minutul 46: S-a reluat partida din Gruia. La pauză, Edward Iordănescu l-a schimbat pe Djokovic pe Alexandru Ioniță, mijlocaș care a impresionat la Astra Giurgiu în sezonul trecut, sub comanda lui Edi. Suedezii încep partea secundă cu aceeași garnitură.

Minutul 45: GOOOL Malmo! Strandberg deschide scorul după respingere modestă a lui Arlauskis. Decarul suedezilor a fost angajat la 25 de metri, a sprintat printre Mureșan și Vinicius, după care a trimis la colțul scurt. Portarul campioanei a șters balonul, care s-a scurs în plasa laterală, spre disperarea suporterilor aflați în tribune. Pauză în Gruia! CFR este condusă la capătul primelor 45 de minute, după o gafă comisă de Arlauskis la șutul lui Strandberg.

Minutul 32: Într-un final! CFR Cluj și-a trecut în cont prima ocazie a partidei după 32 de minute. Camora a centrat la bara a doua, Țucudean a deviat pentru Omrani, dar atacantul francez a șutat peste poarta apărată de Dahlin. A fost primul moment periculos la poarta oaspeților din această primă repriză.

Minutul 30: Guess Who ar spune „E plictiseală, e doar o stare generală…” Cam așa arată statisticile partidei CFR Cluj – Malmo, după prima jumătate de oră: Posesie (47% – 53%), Ocazii (0 – 2), Șuturi pe poartă (0 – 2), Lovituri de colț (1 – 1).

E plictiseala
E doar o stare generala…

Minutul 21: O nouă șansă pentru Malmo! Căpitanul Markus Rosenberg a trimis puternic pe centrul porții de la 25 de metri, dar Arlauskis a reținut din nou. Elevii lui Edward Iordănescu par a fi apăsați de miza partidei, în timp ce suedezii joacă mult mai dezinvolt.

Minutul 20: Malmo a avut prima ocazie. Atacantul Strandberg i-a furat balonul lui Camora la 30 de metri, a făcut câțiva pași, după care a șutat pe centrul porții. Arlauskis a reținut în doi timpi.

Minutul 15: Liniște și pace. Nu am notat nicio ocazie importantă după  primul sfert de oră. Ambele echipe construiesc lent, cu pase scurte. Fundașii celor două formații n-au avut niciun fel de problemă până acum, portarii nici atât.

Minutul 10: Posesie mai bună pentru oaspeți. Jucătorii lui Malmo au fost superiori la acest capitol în primele zece minute, având o posesie de 55%. Tot în legătură cu numărul 10, știați că astăzi se împlinesc 10 ani de când Leo Messi a devenit decarul Barcelonei?

Minutul 2: Început bun pentru ardeleni. Campioana României s-a instalat în jumătatea adversă încă din primele momente.

Minutul 1: A început meciul dintre CFR Cluj și Malmo. Circa 7000 de suporteri asistă la partida din această seară. Posesia le aparține

Captură Digi Sport.

18:52 Victorie la ultima fază. FC Astana și Midtjylland s-au întâlnit în primul meci al zilei din preliminariile Ligii Campionilor. Gazdele au deschis scorul prin Kleinheisler, în minutul 31. Danezii au egalat în minutul 51, prin Wikheim, dar Astana a dat lovitura în prelungiri. Același Kleinheisler a marcat pentru 2-1 în minutul 90+4.

18:40 Să fie într-un ceas rău? Partida dintre CFR Cluj și Malmo va fi condusă de centralul muntenegrean Nikola Dabanovic. Asistenți vor fi Djordjije Raznatovic și Marjan Paunovic, iar rezervă Milos Boskovic. Dabanovic a condus și partida FCSB – Lugano 1-2 din luna decembrie a anului trecut, din grupele Ligii Europa.

18:32 1X2. CFR Cluj e favorită la casele de pariuri în această seară, chiar dacă suedezii de la Malmo se află în plin campionat.

18:08 Avem echipele de start! Edward Iordănescu mizează pe formula clasică în această seară. Suedezii vor începe cu doi atacanți în Gruia: Strandberg și veteranul Rosenberg.

17:20 CFR Cluj ar fi ajuns la un acord cu fundașul Cristi Săpunaru, conform Digi Sport. Plecat de la Kayserispor, Săpunaru ar urma să aibă un salariu cuprins în 350.000 și 400.000 de euro pe sezon.

17:00 Ioniță și Păun și-au scris sentimentele pe facebook, înainte de meciul cu Malmo: „Recunosc, am emoții, dar sunt constructive și cu siguranță vor fi lăsate în urmă când voi păși pe gazon, la pregătirea startului partidei.”

Sezonul european al CFR-ului începe în această seară din turul doi preliminar al Ligii Campionilor, de la 19:00, într-o dublă manșă în care va întâlni echipa din Suedia, Malmo. Va fi o premieră de ambele părți, întrucât nordicii se află la primul meci împotriva unei echipe din România, în timp ce clujenii vor juca pentru prima dată în istorie împotriva unei echipe din Suedia.

Campioana României a început și acest sezon cu un trofeu, Supercupa României, pe care a pus mâna chiar pe Stadionul „Ion Oblemenco”, în fața lui U Craiova. Totuși, primul meci din campionat a însemnat un semi-eșec pentru clujeni, după ce au remizat acasă cu FC Botoșani, scor 1-1.

• Turul va avea loc la Cluj, pe 24 iulie, în timp ce returul se va disputa o săptămână mai târziu, pe 31 iulie, în Suedia.

Pe banca lui Malmo se află Uwe Rosler, fost atacant la Dinamo Dresda, Manchester City, FC Kaiserslautern sau Southampton și care vrea să-și pună planurile în aplicare: „Eu sunt un fost atacant, îmi place să marcăm. Atacanții noștri au marcat de 7 ori în ultimele 5 meciuri. CFR e o echipă foarte experimentată, dar, după ce am analizat cum joacă, cred că este posibil să marcăm”, a spus tehnicianul advers la conferința de presă.

În cazul în care vor fi eliminați de suedezi, clujenii vor pătrunde în turul trei preliminar al Europa League, acolo unde se vor confrunta cu învingătoarea dublei FK Sutjeska – Alashkert.