Aici s-a jucat finala Ligii Campionilor. O ratare cum se vede o dată la 100 de ani într-un meci cu trofeul pe masă: șeicilor de la City li s-a tăiat respirația pentru câteva secunde! | VIDEO

Aici s-a jucat finala Ligii Campionilor. O ratare cum se vede o data la 100 de ani intr-un meci cu trofeul pe masa: seicilor de la City li s-a taiat respiratia pentru cateva secunde! | VIDEO

În minutul 90 din finala Ligii Campionilor, cu doar câteva clipe înainte de ultimul fluier al arbitrului, Lukaku a avut o ratare cum se vede o dată la 100 de ani într-un meci cu trofeul pe masă. Șeicilor de la City li s-a tăiat respirația pentru câteva secunde, însă norocul a fost de partea „cetățenilor”.

Manchester City a câștigat finala Ligii Campionilor din sezonul 2022 – 2023, după ce a învins-o în marea finală de la Istanbul pe Inter Milano, scor 1-0.

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 68. Rodri a trimis un șut plasat de mare calitate de la marginea careului, iar Onana a fost un simplu spectator. După încasarea acestui gol, Inter a avut o răbufnire de orgoliu și a fost la un pas să dea lovitura. Mai întâi, Dimarco a fost protagonistul unei ratări colosale, după ce a trimis mingea cu capul în bara transversală.

Ulterior, în finalul meciului, în minutul 90 mai precis, Lukaku a dezamăgit și el și a irosit o oportunitate imensă. Din doar cinci metri, atacantul belgian a reluat slab cu latul și a trimis fix în tibia lui Ederson, care se afla pe centrul porții. Norocul lui City nu s-a terminat aici. Din Ederson, mingea a ricoșat în Diaz, care se afla la doi metri de linia porții, după care a ricoșat pe lângă bară și a ieșit în corner.

Inter a mai avut o oportunitate și în minutul 90+6, la ultima fază. Și atunci, Ederson a intervenit la o lovitură de cap trimisă de un jucător de la Inter și a respins peste bara transversală. Imediat după acest moment, „centralul” Szymon Marciniak a pus capăt jocului.

VIDEO cu ratarea lui Romelu Lukaku poate fi văzut AICI.

Echipele de start | Manchester City – Inter Milano

Manchester City: Ederson – Akanji, Stones, Dias, Ake – Rodrigo, Gundogan, De Bruyne – Bernardo, Haaland, Grealish
Rezerve: Ortega, Carson, Walker, Phillips, Laporte, Alvarez, Gomez, Mahrez, Perrone, Foden, Palmer, Lewis
Antrenor: Pep Guardiola

Inter Milano: Onana – Darmian, Acerbi, Bastoni, Dumfries – Barella, Brozovic, Calhanoglu, Dimarco – Dzeko, Lautaro
Rezerve: Asslani, Bellanova, Cordaz, Correa, D’Ambrosio, de Vrij, Gagliardini, Gosens, Handanovic, Lukaku, Mkhitaryan, Skriniar
Antrenor: Simone Inzaghi

Stadion: Ataturk, Istanbul
Arbitru: Szymon Marciniak