Ștefan Radu, iubit de toată lumea! Fostul jucător al Barcelonei, mesaj emoționant după retragerea românului din fotbal.„Ai o inimă de aur! Ești un frate pentru mine! Te iubesc!”

Ștefan Radu, fostul jucător al echipei naționale a României, s-a retras din fotbal în această vară, iar acesta a aflat cât de iubit a fost de coechipierii săi după ce și-a pus ghetele-n cui.

Ștefan Radu, iubit de toată lumea! Fostul jucător al Barcelonei, mesaj emoționant. „Ai o inimă de aur! Ești un frate pentru mine! Te iubesc!”

Ștefan Radu și-a încheiat cariera de fotbalist la Lazio Roma după meciul cu Empoli, scor 2-0, când românul a fost doar rezervă în partida „biancocelestilor”.

La câteva zile după retragerea oficială a lui Ștefan Radu din fotbal, Patric, fostul coleg al românului din apărarea lui Lazio care a jucat și pentru Barcelona, a postat pe rețelele de socializare un mesaj extrem de emoționant.

Opt ani alături de tine, prietenul meu, am suferit, am plâns, ne-am bucurat şi am celebrat împreună! M-ai învăţat multe lucruri, atât în teren cât şi în afara lui ce le port mereu în inimă. Ai o inimă de aur, eşti un frate pe care fotbalul mi l-a oferit dar mai presus de toate, o persoană fantastică. Te iubesc, Boss, mulţumesc pentru tot luptătorule, forza Lazio!”, a scris Patric Gabarron pe Instagram.

Cine este Patric Gabarron

Cotat de site-urile de specialitate la 6 milioane de euro, Patric Gabarron a ajuns la Lazio în iulie 2015 și mai are contract cu formația din Serie A până în iunie 2027.

Fotbalistul în vârstă de 30 de ani a început fotbalul la Muleno și a trecut și pe la Murcia, iar apoi a semnat cu Villarreal Youth. În iulie 2008 a semnat cu Barca U16 și a mai jucat la U18, U19 și echipa secundă.

În iulie 2015, Partic Gabarron a fost transferat de Lazio de la Barcelona B în schimbul sumei de 500.000 de euro. Spaniolul în vârstă de 30 de ani a adunat o singură prezență în tricoul formației de pe Camp Nou.

• 181 de meciuri, trei goluri și șase pase decisive are Patric Gabarron în tricoul lui Lazio

Ștefan Radu e jucătorul cu cele mai multe apariții din istoria lui Lazio

426 de meciuri a jucat Radu pentru Lazio, în care s-a făcut remarcat, printre altele, cu 8 goluri și 21 de pase decisive. În acest sezon, el a fost folosit doar în  trei partide, două în Europa League și unul în Serie A, dar a bifat doar un minut. Radu a fost trimis pe teren în ultimele 15 minute ale duelului Lazio – Feyenoord 4-2, după care a început din postura de titular partida Midyjylland – Lazio 5-1. Acesta a mai bifat un minut în partida câștigată de echipa sa cu Cremonese, scor 3-2.

Publicat: 04 06. 2023, 14:05