Manchester United a reușit o nouă lovitură pentru sezonul viitor! Edinson Cavani a semnat prelungirea contractului

FC Barcelona vrea să îl împrumute pe Edinson Cavani

Edinson Cavani a semnat un nou contract cu Manchester United.

Atacantul uruguayan pune capăt astfel speculațiilor cu privire la viitorul său în echipa lui Ole Gunnar Solskjaer.

Starul Edinson Cavani a parafat prelungirea cu un sezon a contractului său actual cu Manchester United

Atacantul uruguayan Edinson Cavani, în vârstă de 34 de ani, s-a alăturat lui Manchester United pentru un sezon, în perioada de transferuri din vara trecută, ceea ce înseamnă că ar fi devenit liber de contract la sfârșitul lunii iunie a acestui an.

Cu toate acestea, managerul lui United, Ole Gunnar Solskjaer, a încercat să îl convingă pe veteranul sud-american, care a marcat 15 goluri în 35 de meciuri în acest sezon, să semneze un nou contract pe Old Trafford.

O potențială ofertă de transfer a apărut atunci când tatăl lui Cavani a afirmat în martie că fiul său nu era fericit la United și, în schimb, ar fi vrut să se întoarcă în America de Sud pentru a semna cu argentinienii de la Boca Juniors.

Până la urmă însă se pare că jucătorul a fost convins să rămână în Manchester să-l ajute pe norvegianul Solskjaer să câștige titlul în Premier League, în sezonul viitor. Anul acesta, rivala City este campioană, după ce United a fost învinsă de Leicester, acasă, 1-2.

Expertul în transferuri Fabrizio Romano, a postat pe contul său de Twitter:

„Edinson Cavani a semnat prelungirea contractului cu Manchester United! Acordul a fost finalizat, Cavani a acceptat să rămână după ce conducerea lui Man Utd și Solskjaer făceau presiuni pentru a-l păstra. Afacere confirmată și gata”.

A egalat recordul lui Solskjaer

Cavani va rămâne jucător lui United până cel puțin în vara anului 2022, după ce a obținut prelungirea mult așteptată.

Fostul atacant al lui Napoli și Paris Saint-Germain a impresionat în sezonul său de debut pe Old Trafford, după ce a reușit să marcheze de patru ori în triumful diavolilor în semifinalele Ligii Europa, 8-5 scorul la general, în fața celor de la AS Roma, la începutul acestei luni.

De asemenea, el a înscris trei goluri în ultimele sale cinci meciuri din Premier League, printre ele cel al victoriei din meciul cu Aston Villa, din deplasare, încheiat 3-2.

Această reușită a fost a cincea a lui Cavani din postura de rezervă în Premier League în acest sezon, prin care a egalat recordul stabilit de Solskjaer însuși, în sezonul 1998/99, și de Javier Hernandez, în 2010/11.

Publicat: 12 05. 2021, 09:00