Adversarii românilor în Europa League: Pandurii - Kairat Almaty/Maccabvi Tel-Aviv, Gent - Viitorul, FC Olexandryia - CSMS Iaşi/Hajduk Split

15 iul 2016 22279 afişări Europa League
Adversarii românilor în Europa League: Pandurii - Kairat Almaty/Maccabvi Tel-Aviv, Gent - Viitorul, FC Olexandryia - CSMS Iaşi/Hajduk Split

EUROPA LEAGUE, TURUL 3 PRELIMINAR

  • Pandurii - Kairat Almaty/Maccabvi Tel-Aviv
  • Gent - Viitorul
  • FC Olexandryia - CSMS Iaşi/Hajduk Split

Programul complet al turului trei preliminar al Europa League

RoPS Rovaniemi (FIN)/Lokomotiva Zagreb (CRO) v Vorskla Poltava (UKR)
Saint-Étienne (FRA) v AEK Athens (GRE)
Cliftonville (NIR)/AEK Larnaca (CYP) v Spartak Moskva (RUS)
Pandurii Târgu Jiu (ROU) v Kairat Almaty (KAZ)/Maccabi Tel-Aviv (ISR)
Vojvodina (SRB)/Connah's Quay (WAL) v Dinamo Minsk (BLR)/St Patrick's Athletic (IRL)

Partizan (SRB)/Zagłebie Lubin (POL) v Strømsgodset (NOR)/SønderjyskE (DEN)
Austria Wien (AUT)/Kukës (ALB) v Shirak (ARM)/Spartak Trnava (SVK)
Hertha Berlin (GER) v Brøndby (DEN)/Hibernian (SCO)
West Ham United (ENG) v Shakhtyor Soligorsk (BLR)/Domžale (SVN)
Luzern (SUI) v Sassuolo (ITA)
AIK Solna (SWE)/Europa (GIB) v Panathinaikos (GRE)

İstanbul Başakşehir (TUR) v Rijeka (CRO)
Videoton (HUN)/Čukarički (SRB) v Midtjylland (DEN)/Vaduz (LIE)
Levadia Tallinn (EST)/Slavia Praha (CZE) v Rio Ave (POR)
Zimbru Chisinau (MDA)/Osmanlıspor* (TUR) v Maccabi Haifa (ISR)/Nõmme Kalju (EST)
Heracles (NED) v Arouca (POR)
Piast Gliwice (POL)/IFK Göteborg (SWE) v Beroe Stara Zagora (BUL)/HJK Helsinki (FIN)

Birkirkara (MLT)/Hearts (SCO) v Krasnodar (RUS)
Aberdeen (SCO)/Ventspils (LVA) v Maribor (SVN)/Levski Sofia (BUL)
Debrecen (HUN)/Torpedo-Belaz Zhodino (BLR) v Rapid Wien (AUT)
Admira Wacker Mödling (AUT)/Käpäz (AZE)  v Slovan Liberec (CZE)
AZ Alkmaar (NED) v Giannina (GRE)/Odd (NOR)
Lille (FRA) v MTK Budapest (HUN)/Qäbälä (AZE)

Genk (BEL)/Budućnost Podgorica (MNE) v Häcken (SWE)/ Cork City (IRL)
Gent (BEL) v Viitorul Constanţa (ROU)
Slovan Bratislava (SVK)/Jelgava (LVA) v Omonia (CYP)/Beitar Jerusalem (ISR)
Oleksandriya (UKR) v laşi (ROU)/Hajduk Split (CRO)
Neftçi PFK (AZE)/Shkëndija (MKD) v Mladá Boleslav (CZE)
KR Reykjavík (ISL)/Grasshoppers (SUI) v Apollon Limassol (CYP)


UPDATE 14:30 Echipele româneşti calificate în turul trei preliminar al Ligii Europa, FC Viitorul, Pandurii Tg. Jiu, se vor duela cu Gent, respectiv Oleksandrya, pentru calificarea în play-off-ul celei de-a doua competiţii europene inter-cluburi. CSMS Iaşi ar putea întâlni Kairat Almaty sau Maccabi Tel Aviv.

Astfel, în afara celor de la Viitorul care vor înfrunta Gent, echipă care a ajuns în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor sezonul trecut, celelate echipe româneşti au parte de adversari cât de cât accesibili. Meciul tur dintre Kairat Almaty şi Maccabi Tel Aviv s-a terminat cu scorul de 1-1.

Astfel, Gent, adversara viitorului a terminat sezonul trecut din campionatul Belgiei pe locul al treilea, în timp ce Viitorul a încheiat sezonul pe locul cinci. Kairat Almaty a terminat sezonul din Kazahstan pe locul doi, în timp ce Maccabi Tel Aviv este vice-campioana Israelului.

De partea celalată, CSMS Iaşi, echipă ce a terminat la egalitate, scor 2-2, meciul tur din turul doi preliminar al Ligii Europa, cu Hajduk Split, dacă se va califica mai departe, va întâlni formaţia ucraineană FK Oleksandria. Ucrainenii au terminat sezonul trecut pe locul 6 în clasamentul primei ligi.

Meciurile din turul trei preliminar al Ligii Europa se vor disputa în dublă manşă. Pe 28 iulie va fi manşa tur, iar returul se va juca pe 4 august.


UPDATE 09:50 UEFA a anunţat în această dimineaţă mini-grupele pentru tragerea la sorţi a turului 3 preliminar din Europa League. Cele 58 de echipe (29 în urna capilor de serie şi 29 în urna a doua) au fost împărţite în cinci grupe, pentru a simplifica procesul tragerii la sorţi.

Pandurii Târgu Jiu a fost repartizată în Grupa 1, în urna a doua, iar cei cinci posibili adversari sunt - Sanit Etienne (Franţa), Maccabi Tel-Aviv (Israel) sau Kairat Almaty (Kazahstan), Spartak Moscova (Rusia), Vorskla Poltava (Ucraina) şi Dinamo Minsk sau St. Patrick's Athletic (Irlanda)

CSMS Iaşi, care va prelua coeficientul lui Hajduk Split şi va fi cap de serie, dacă îi va elimina pe croaţi în turul 2 preliminar, a fost repartizată în Grupa 3. Posibilele adversare sunt: Oleksandriya (Ucraina), AIK Solna (Suedia) sau Europa (Gibraltar), Spartak Trnava (Slovacia) sau Shirak (Armenia), Osmanlispor (Turcia) sau Zimbru Chişinău (Moldova), Ventspils (Letonia) sau Aberdeen (Scoţia), Qabala (Azerbaidjan) sau MTK Budapesta (Ungaria)

Viitorul Constanţa e în Grupa 5, în urna a doua. Posibilele adversare sunt Gent (Belgia), Slovan Liberec (Cehia), West Ham United (Anglia), Midtylland (Danemarca), HJK Helsinki (Finlanda), Apollon Limassol (Cipru)

Grupa 1

Capi de serie
1: Saint-Étienne (FRA) 26.049
2: Maccabi Tel-Aviv (ISR) 20.225 sau Kairat Almaty (KAZ)
3: Spartak Moskva (RUS) 19.216
4: Vorskla Poltava (UKR) 11.976
5: Dinamo Minsk (BLR) 10.000 sauSt Patrick's Athletic (IRL)

Urna 2
6: AEK Larnaca (CYP) 9.435 sau Cliftonville (NIR)
7: AEK Athens (GRE) 7.940
8: Vojvodina (SRB) 7.925 sau Connah's Quay (WAL)
9: Pandurii Târgu Jiu (ROU) 7.076
10: Lokomotiva Zagreb (CRO) 5.775 sau RoPS Rovaniemi (FIN)

Grupa 2

Capi de serie
1: AZ Alkmaar (NED) 43.612
2: Krasnodar (RUS) 24.216
3: Partizan (SRB) 16.925 sau Zagłebie Lubin (POL)
4: Sassuolo (ITA) 14.087
5: Rio Ave (POR) 13.616
6: Omonia (CYP) 9.935 sau Beitar Jerusalem (ISR)

Urna 2
7: Slovan Bratislava (SVK) 8.900 sau Jelgava (LVA)
8: Luzern (SUI) 8.775
9: Strømsgodset (NOR) 7.850 sau SønderjyskE (DEN)
10: Slavia Praha (CZE) 6.585 sau Levadia Tallinn (EST)
11: Hearts (SCO) 6.460 sau Birkirkara (MLT),
12: Giannina (GRE) 5.940 sau Odd (NOR)

Grupa 3

Capi de serie
1: Lille (FRA) 29.549
2: Maribor (SVN) 21.625 sau Levski Sofia (BUL)
3: Austria Wien (AUT) 19.020 sau Kukës (ALB)
4: Panathinaikos (GRE) 14.940
5: Maccabi Haifa (ISR) 11.725 sau Nõmme Kalju (EST)
6: Hajduk Split (CRO) 10.775 sau CSMS laşi (ROU)

Urna 2
7: Oleksandriya (UKR) 8.976
8: AIK Solna (SWE) 8.975 sau Europa (GIB)
9: Spartak Trnava (SVK) 7.400 sau Shirak (ARM)
10: Osmanlıspor* (TUR) 6.920 sau Zimbru Chisinau (MDA)
11: Ventspils (LVA) 6.075 sau Aberdeen (SCO)
12: Qäbälä (AZE) 5.225 sau MTK Budapest (HUN)

Grupa 4

Capi de serie
1: Genk (BEL) 36.000 sau Budućnost Podgorica (MNE)
2: Rapid Wien (AUT) 23.520
3: Hertha Berlin (GER) 16.035
4: Rijeka (CRO) 14.275
5: Arouca (POR) 10.616
6: Mladá Boleslav (CZE) 10.085

Urna 2
7: Neftçi PFK (AZE) 9.725 sau Shkëndija (MKD)
8: İstanbul Başakşehir (TUR) 7.920
9: Brøndby (DEN) 7.220 sau Hibernian (SCO)
10: Heracles (NED) 7.112
11: Debrecen (HUN) 6.475 sau Torpedo-Belaz Zhodino (BLR)
12: Häcken (SWE) 5.975 sau Cork City (IRL)

Grupa 5

Capi de serie
1: Gent (BEL) 25.000
2: Slovan Liberec (CZE) 22.085
3: West Ham United (ENG) 16.256
4: Midtjylland (DEN) 14.720 or Vaduz (LIE)
5: HJK Helsinki (FIN) 10.980 sau Beroe Stara Zagora (BUL)
6: Apollon Limassol (CYP) 10.435

Urna 2
7: Grasshoppers (SUI) 9.755 sau KR Reykjavík (ISL)
8: Videoton (HUN) 8.725 sau Čukarički (SRB)
9: Shakhtyor Soligorsk (BLR) 7.500 sau Domžale (SVN)
10: IFK Göteborg (SWE) 6.475 sau Piast Gliwice (POL)
11: Admira Wacker Mödling (AUT) 6.020 sau Käpäz (AZE)
12: Viitorul Constanţa (ROU) 5.076


Viitorul Constanţa, Pandurii Târgu Jiu şi CSMS Iaşi îşi vor afla adversarele din turul 3 preliminar al Europa League, vineri, începând cu ora 14:00, în urma unei trageri la sorţi ce va avea loc la Nyon.

Dacă CSMS Iaşi va trece de Hajduk Split în turul 2 preliminar, trupa lui Nicolo Napoli va prelua coeficientul grupării croate pentru turul 3 şi va intra în urna capilor de serie, evitând astfel adversare precum Lille, AZ Alkmaar, West Ham United sau Panathinaikos.

Viitorul şi Pandurii nu vor fi capi de serie, indiferent de rezultatele din turul 2 preliminar. Debutantă în cupele europene, formaţia lui Gheorghe Hagi va intra la tragerea la sorţi cu coeficientul de ţară (5,076), în timp ce Pandurii are un coeficient de 7,076.

Mini-urne anunţate vineri dimineaţă

Pentru a simplifica procesul tragerii la sorţi, echipele din cele două urne vor fi împărţite vineri dimineaţă în cinci grupe.

Meciurile din turul 3 preliminar Europa League se vor disputa pe 28 iulie (turul) şi 4 august (returul)

CAPI DE SERIE
AZ Alkmaar (NED) 43.612
Genk (BEL) 36.000 sau Budućnost Podgorica (MNE)
Lille (FRA) 29.549
Saint-Étienne (FRA) 26.049
Gent (BEL) 25.000
Krasnodar (RUS) 24.216
Rapid Wien (AUT) 23.520
Slovan Liberec (CZE) 22.085
Maribor (SVN) 21.625 sauLevski Sofia (BUL)
Maccabi Tel-Aviv (ISR) 20.225 sau Kairat Almaty (KAZ)
Spartak Moskva (RUS) 19.216
Austria Wien (AUT) 19.020 or Kukës (ALB)
Partizan (SRB) 16.925 or Zagłebie Lubin (POL)
West Ham United (ENG) 16.256
Hertha Berlin (GER) 16.035
Panathinaikos (GRE) 14.940
Midtjylland (DEN) 14.720 or Vaduz (LIE)
Rijeka (CRO) 14.275
Sassuolo (ITA) 14.087
Rio Ave (POR) 13.616
Vorskla Poltava (UKR) 11.976
Maccabi Haifa (ISR) 11.725 sau Nõmme Kalju (EST)
HJK Helsinki (FIN) 10.980 sau Beroe Stara Zagora (BUL)
Hajduk Split (CRO) 10.775 sau laşi (ROU)
Arouca (POR) 10.616
Apollon Limassol (CYP) 10.435
Mladá Boleslav (CZE) 10.085
Dinamo Minsk (BLR) 10.000 sau St Patrick's Athletic (IRL)
Omonia (CYP) 9.935 sau Beitar Jerusalem (ISR)


URNA A DOUA
Grasshoppers (SUI) 9.755 or KR Reykjavík (ISL)
Neftçi PFK (AZE) 9.725 sau Shkëndija (MKD)
AEK Larnaca (CYP) 9.435 sau Cliftonville (NIR)
Oleksandriya (UKR) 8.976
AIK Solna (SWE) 8.975 sau Europa (GIB)
Slovan Bratislava (SVK) 8.900 sau Jelgava (LVA)
Luzern (SUI) 8.775
Videoton (HUN) 8.725 sau Čukarički (SRB)
AEK Athens (GRE) 7.940
Vojvodina (SRB) 7.925 sau Connah's Quay (WAL)
İstanbul Başakşehir (TUR) 7.920
Strømsgodset (NOR) 7.850 sau SønderjyskE (DEN)
Shakhtyor Soligorsk (BLR) 7.500 sau Domžale (SVN)
Spartak Trnava (SVK) 7.400 sau Shirak (ARM)
Brøndby (DEN) 7.220 sau Hibernian (SCO)
Heracles (NED) 7.112
Pandurii Târgu Jiu (ROU) 7.076
Osmanlıspor* (TUR) 6.920 sau Zimbru Chisinau (MDA)
Slavia Praha (CZE) 6.585 sau Levadia Tallinn (EST)
Debrecen (HUN) 6.475 sau Torpedo-Belaz Zhodino (BLR)
IFK Göteborg (SWE) 6.475 sau Piast Gliwice (POL)
Hearts (SCO) 6.460 sau Birkirkara (MLT)
Admira Wacker Mödling (AUT) 6.020 sau Käpäz (AZE)
Ventspils (LVA) 6.075 sau Aberdeen (SCO)
Häcken (SWE) 5.975 sau Cork City (IRL)
Giannina (GRE) 5.940 sau Odd (NOR)
Lokomotiva Zagreb (CRO) 5.775 sau RoPS Rovaniemi (FIN)
Qäbälä (AZE) 5.225 sau MTK Budapest (HUN)
Viitorul Constanţa (ROU) 5.076
 

Versiune selectată: mobil / standard

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.