18 iul 2019 12183 afişări Europa League
Craiova - Sabail 3-2. Oltenii au avut emoţii! Fortes înscrie pentru prima oară în Bănie şi duce echipa în turul secund al Europa League REMUS BADEA / MEDIAFAX FOTO

Craiova - Sabail 3-2 (Cicâldău 28, Vătăjelu 53, Fortes 90 / Ramazanov 67, Duventru 69)

Echipele de start:

• Craiova: Pigliacelli - Martic, Kelic (Gardoş 75), Tiago Ferreira, Bancu - Qaka (Constantin 70), Mateiu, Cicâldău (Ivanov 57) - Bărbuţ, Fortes, Vătăjelu
  • Rezerve: Popescu, Briceag, Borţa, Roman, Ivanov, Constantin, Gardoş
  • Sabail: Bozinovski - Abbasov, Yunuszada, Erico, Rahimov - Cociuc, Amirguliyev, Baybalayev - Hamdi (Muradbayli 58), Abbasov (Duventru 58), Ramazanov
  • Rezerve: Manafov, Yagublu, Essien, Abbasov

Minutul 90+4: Final de meci pe ”Ion Oblemenco”! Craiova se califică în turul secund al Europa League, unde va întâlni câştigătoarea dintre Honved Budapesta şi Zalgiris Vilnius.

Minutul 90: GOOOOL Craiova! Bărbuţ scapă spre poarta azerilor, pasează în centru către Carlos Fortes, iar portughezul împinge mingea în poarta şi înscrie pentru prima oară în tricoul oltenilor.

Minutul 75: Papură îl aruncă în joc pe Florin Gardoş! Oltenii trebuie să protejeze rezultatul de egalitate, Kelic este cel ”sacrificat”.

Minutul 69: GOOOOOL Sabail! Incredibil! Oltenii sunt în corzi. Duventru este scăpat din marcaj de defensiva Craiovei, scapă singur cu Pigliacelli şi îl execută cu un şut din prima.

âMinutul 67: GOOOOL FC Sabail! Ramazanov primeşte o minge în preajma careului, preia şi trage cu piciorul stâng direct în plasa porţii lui Pigliacelli.

Minutul 53: GOOOL Craiova! Oltenii se desprind prin golul marcat de Vătăjelu. Mijlocaşul primeşte o pasă în careu, driblează portarul şi împinge mingea în poarta goală. Este primul gol marcat de Bogdan Vătăjelu după revenirea în Bănie.

REMUS BADEA / MEDIAFAX FOTO

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: Pauză pe ”Oblemenco”! Echipa lui Papură este în avantaj, prin golul marcat de Cicâldău. Craiova este la 45 de minute distanţă de o calificare, scorul general fiind 4-2.

Minutul 40: Abbasov trece de Tiago Ferreira şi sprintează spre poarta lui Pigliacelli. Atacantul azerilor trage, însă, pe lângă poarta Craiovei, şi tabela arată, în continuare, 1-0 pentru olteni.

Minutul 28: GOOOL Craiova!Cicâldău punctează pentru formaţia din Bănie, după ce a bifat două ocazii importante până acum. Bărbuţ primeşte o centrare de pe partea stângă, reia cu capul, portarul lui Sabail respinge şi mingea ajunge la Cicâldău, care nu iartă.

Minutul 15: Fortes primeşte mingea în careu, dar este cu spatele la poartă. Acesta pasează către Bărbuţ, iar mijlocaşul oltean trage spre poartă. Bozinovski reţine fără emoţii. Până acum, oaspeţii nu au reşit să-şi creeze ocazii de a marca.

Minutul 8: Cicâldău, cel mai activ jucător al oltenilor în acest început de partidă! Vătăjelu recuperează o minge, internaţionalul U21 preia şi trage din nou spre poartă, dar trimite puţin pe lângă şi tabela de pe ”Oblemenco” rămâne nemodificată. Golul pluteşte în aer, însă, la poarta celor de la Sabail.

Minutul 3: O primă şansă pentru Craiova! Alex Cicâldău este lăsat complet liber în preajma careului şi alege să tragă, dar Bozinovski reţine.

Minutul 1: Fluier de start pe ”Ion Oblemenco”! Elevii lui Papură sunt la 90 de minute de o calificare în faza următoare a competiţiei. Dacă vor reuşi să treacă de Sabail, oltenii vor juca împotriva învingătoarei dintre Honved Budapesta şi Zalgiris Vilnius (3-1 în tur).

18:33 Cîrţu îşi îndeamnă jucătorii să fie concentraţi în această seară. Preşedintele oltenilor a spus de asemenea că pentru moment nu există o ofertă concretă pentru Alexandru Cicâldău: "Orice meci îţi creează emoţii. Meciul din acestă seară trebuie tratat cu maximă seriozitate. Echipa şi-a luat un avantaj bună după succesul cu 3-2 la Baku şi are obligaţia să se califice. Nu ştiu nimic de nicio discuţie în privinţa lui Cicâldău. Essien a jucat în meciul tur, n-a făcut-o rău, poate îl vedem şi pe aici. Mai întâi să ne calificăm noi, după vedem cu cine vom juca", a spus Sorin Cîrţu, la microfonul Digi Sport.

Universitatea Craiova joacă returul cu azerii de la Sabail, din primul tur preliminar al Europa League, joi, de la ora 19:00, pe „Ion Oblemenco”. În prima manşă, oltenii s-au impus cu 3-2.

În manşa tur, formaţia pregătită de Corneliu Papură a părut să controleze partida, însă Craiova a încasat două goluri, care nu îi vor oferi un retur liniştit. Oltenii s-au impus la limită, 3-2, graţie reuşitelor lui Mateiu, Bancu şi Roman. Pentru Sabail au înscris Ramazanov, de două ori.

Antrenorul Craiovei, Cornel Papură, a prefaţat meciul retur cu azerii, spunând că ar fi o mare greşeală pentru elevii săi să se considere deja calificaţi. „Nu va fi un meci foarte uşor, chiar dacă am jucat bine în prima manşă şi avem un avantaj. Trebuie să rămânem concentraţi, dacă ne gândim că suntem calificaţi, am fi într-o eroare, nu trebuie să riscăm nimic. Acesta este obiectivul principal: calificarea. La fotbal se poate întâmpla orice, aşa că trebuie să rămânem concentraţi, am văzut şi la meciul cu Clinceni, echipa adversă a trecut centrul de câteva ori şi a reuşit să ne pună în dificultate. Sper să nu mai trăiesc momente aşa de dramatice precum la finalul partidei cu Clinceni, îmbătrânesc prea repede. Ar fi bine să evităm momente precum cele din care am primit goluri, mă refer la faze fixe, atât cu Sabail, cât şi cu Clinceni. Trebuie să ne concentrăm la jucătorii lor de atac, în tur am primit gol la un corner şi apoi am fost surprinşi pe construcţia noastră, după o pasă greşită”, a spus tehnicianul oltean.

Papură îl va avea la dispoziţie şi pe Alex Cicâldău, despre care spune că nu ştie că ar avea vreo ofertă. Antrenorul oltean spune că este mai liniştit în organizarea meciului de Europa League, deoarece nu trebuie să ţină cont de regula under 21.

„Sunt nevoit la fiecare meci să schimb primul 11, nu este uşor, dar avem în lot jucători buni şi îi pot suplini pe cei absenţi, respectiv Mihăilă, Ioniţă, Baicu sau Acka. E mai uşor să fac primul 11 când nu trebuie să ţin cont de regula under 21, mai ales că la meciurile importante jucătorii tineri se pierd, este complicat pentru ei, mentalul lor depinde de primele reuşite, iar dacă nu sunt susţinuţi, îi pierdem pentru tot meciul. Cicâldău vine după un turneu final bun, este în lot, este dornic să joace, sper să intre în cea mai bună formă cât mai repede. Eu nu ştiu nimic despre transferul său. Nu ştiu ce sumă este corectă pentru el, 7, 10 sau 40 de milioane, cea corectă este cea care se plăteşte”, a mai spus Papură.

În afară de jucătorii care au lipsit la meciul cu Clinceni, Baicu şi Mihăilă, s-au mai adăugat încă doi. În manşa retur, cu azerii de la Sabail, nu vor evolua Stephane Acka şi Alexandru Ioniţă.

Papură spera să nu aibă parte de tratamentul pe care l-a avut la meciul cu Clinceni, când fanii i-au cerut demisia: „Publicul nostru este mai vulcanic, am fi avut nevoie de susţinere în minutul 90 la 2-1 cu Clinceni, nu de huiduieli, lucrurile mergeau bine pentru noi, dar încerc să mă detaşez de aceste reacţii, sunt spectatorii noştri şi îi respectăm, vin în număr mare la stadion şi ne susţin”.

Qaka: „Totul e perfect la Craiova!”

Albanezul Kamer Qaka a vorbit şi el la conferinţa de presă dinaintea meciului cu Sabail, spunând că se simte foarte bine în Bănie: „Va fi un meci greu, chiar dacă am câştigat în tur, trebuie să dăm 100 la sută pentru a  ne califica. Ne gândim la fiecare meci în parte, nu la cel cu Dinamo sau cel din turul doi preliminar. Sunt fericit la Craiova, totul este perfect pentru mine, avem o echipă foarte puternică şi mă ajută şi pe mine să joc la un nivel înalt, chiar dacă nu sunt folosit pe poziţia pe care am evoluat în trecut. Îmi doresc să marchez, sper că o voi face în curând şi chiar de mai multe ori.”

În cazul în care va obţine calificarea în turul secund din Europa League, Craiova se va duela cu învingătoarea din duelul Zalgiris (Lituania) – Honved (Ungaria). În tur, maghiarii s-au impus, scor 3-1.