Atletico Madrid a câştigat Europa League! Fanii lui OM au asigurat spectacolul în tribune, Griezmann pe teren. Cronica finalei de la Lyon

16 mai 2018 11110 afişări Comentează şi tu Europa League

Olympique Marseille a revenit într-o finală europeană după o pauză de 14 ani, iar în mod ironic va disputa ultimul act pe terenul rivalilor de la Olympique Lyon. Atletico Madrid a jucat pe bandă rulantă în finale de Liga Campionilor sau Europa League în ultimii ani, astfel că pleacă cu prima şansă la Lyon. Chiar şi aşa, există toate premisele pentru o finală spectaculoasă în "Hexagon".

Germain putea deschide scorul încă din minutul 4. Payet i-a pasat în spatele apărătorilor adverşi la capătul unui contraatac, dar atacantul francez a trimis peste bara transversală. Germain a avut timp să preia, să ridice capul din pământ, dar în final nu i-a pus probleme lui Oblak. Marseille a continuat să aibă posesia, să dea impresia că e la conducerea partidei, până în minutul 21. O eroare a lui Sarr l-a ajutat pe Griezmann să scape singur cu Mandanda. Vedeta aflată pe lista Barcelonei a înscris fără emoţii, din situaţie de unu la unu cu veteranul din poarta lui OM. Reuşita de 1-0 i-a afectat extrem de mult pe cei de la Marseille. Francezii au încasat o nouă lovitură după circa patru minute. Payet a ieşit accidentat de pe gazon, în lacrimi, fiind schimbat cu Lopez. În finala EURO 2016, Cristiano Ronaldo părăsea terenul accidentat, după un fault comis de Payet. Karma?

Atletico a început furibund partea secundă, Griezmann reuşind să ducă scorul la 2-0. Koke i-a pasat între doi adversari, şeptarul a preluat, l-a aşteptat pe Mandanda să iasă din poartă, după care l-a lobat cu mult calm. Mingea s-a scurs în spatele liniei, iar tabela indica 2-0 după 49 de minute. Suporterii francezi au fost reduşi la tăcere, iar speranţa unei victorii parcă se stinsese. OM a mai avut câteva momente de răbufnire, în care defensiva lui Oblak a fost în alertă, dar prea puţin pentru ca elevii lui Rudi Garcia să emită pretenţii la câştigarea trofeului. Mitroglou a semnat o altă ratare importantă în ultimele zece minute, când a nimerit bara cu o lovitură de cap. Putea fi seara lui Griezmann, dar Gabi a înscris pentru 3-0, în minutul 89. Koke a pasat din nou decisiv, iar căpitanul lui Simeone l-a executat pe Mandanda şi a pus capăt finalei.

S-a încheiat 3-0 pentru Atletico Madrid, care ajunge la trei trofee câştigate în istoria Europa League. Spaniolii au triumfat în dauna lui Fulham la prima ediţie a noului format, iar al doilea succes a fost la Bucureşti, în finala cu Atheltic Bilbao.