Favoritul lui Victor Pițurcă de la EURO 2020. „Se vede că este atacant mare!”

Victor Piturca, antrenorul formatiei Universitatea Craiova, paraseste terenul in pauza partidei cu FC Voluntari, ultima a optimilor de finala din Cupa Romaniei la fotbal, joi 31 octombrie 2019, la Vountari. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Faza grupelor de la EURO 2020 s-a încheiat, iar Victor Pițurcă a dezvăluit numele favoritului său din grupa „morții”.

După ce s-au aflat echipele calificate în faza optimilor de finală ale Campionatului European 2020, Victor Pițurcă i-a compătimit pe jucătorii echipei naționale a Ungariei, care s-au luptat cu echipe precum Germania, Portugalia și Franța.

Mai mult, fostul selecționer al echipei naționale a României s-a declarat încântat de Robert Lewandowski, fotbalist despre care susține că a dovedit că este un atacant mare.

Robert Lewandowski, favoritul lui Victor Pițurcă de la EURO 2020

Asta nu e tot! Deși l-a lăudat pe Robert Lewandowski, Victor Pițurcă recunoaște că nu a fost încântat de evoluția echipei naționale a Poloniei, care a ratat o șansă mare de a se califica în faza optimilor, pierzând partida cu Suedia, scor 3-2.

„Îmi pare rău pentru unguri, care poate meritau această victorie. O echipă ca Germania, cu o asemenea valoare, să te chinui cu Ungaria, care cu tot respectul, nu au jucători extraordinari, dar formează un grup senzational. O ușurință incredibilă cu care au primit nemții golurile”, a spus Victor Pițurca la Pro TV.

„A fost una din cele mai frumoase partide, mai ales repriza secundă. Însă, Polonia a avut ghinion să primeasca gol în secunda 82. E greu așa. Sigur, polonezii au încercat, iar în minutul 17 Lewandowski a avut o mare ocazie. Dacă marca, discutam altfel. Suedezii si-au făcut jocul lor, o echipă meticuloasă, bună. Vedem aici ratarea de la corner a lui Lewandowski.

Toți suedezii sunt în careu, după cum se observă. Vedem cum pleacă Lewandowski și atacă mingea, lovește mingea, și după urmarește faza, ca un atacant mare. Incredibil cum se desprinde, cum simte spațiul. Aici avem un corner al Suediei, în care toată echipa Poloniei este în careu. Nu fac marcaj om la om. Asta voiam să scot în evidență, că și polonezii aduc toți fotbaliștii în careu.

Mingea ajunge la Forsberg la marginea careului, însă e greșeală de plasament a fundașiilor. Aici avem faza golului lui Forsberg. Polonezii în atac, se recuperează și mingea ajunge la Kulusevski, care pleacă extraordinar. Un rol important aici îl are Ishak, care atrage fundașul, iar Forsberg rămâne bine la marginea careului, după care e pasa foarte buna a lui Kulusevski, care îi pune mingea pentru un șut direct”, a spus fost selecționer al echipei naționale a României.

Publicat: 24 06. 2021, 08:51