Totul despre Euro 2016! Rezultatele celor 51 de meciuri, clasamentele grupelor şi drumul Portugaliei spre marele trofeu

11 iul 2016 513452 afişări EURO 2016
Totul despre Euro 2016! Rezultatele celor 51 de meciuri, clasamentele grupelor şi drumul Portugaliei spre marele trofeu
  • Aici găseşti PROGRAMUL INTEGRAL AL EURO 2016, clasamentele celor şase grupe şi rezultatele celor 51 de meciuri de la Campionatul European

Între 10 iunie şi 10 iulie, întreaga atenţie a lumii a fost aţintită spre Franţa, unde a avut loc a 15-a ediţie a Campionatului European de fotbal. Cele mai bune 24 de naţionale ale continentului s-au luptat timp de o lună pentru trofeul suprem, iar învingătoare a fost declarată Portugalia, după o finală cu Franţa.

Program optimi de finală Euro 2016

Sâmbătă, 25 iunie

Meci 1: Elveţia - Polonia 1-1 (Shaqiri 81 / Blaszczykowski 39) (4-5 după penalty-uri) (Stade Geoffroy-Guichard - Saint-Etienne, 16,00, live pe DolceSport 1)
Meci 2: Croaţia - Portugalia0-0 (0-1 după prelungiri - Quaresma 117)(Stade Bollaert-Delelis - Lens, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)
Meci 3: Ţara Galilor - Irlanda de Nord 1-0 (McAuley aut. 75)(Parc des Princes - Paris, 19,00, live pe DolceSport 1)

Duminică, 26 iunie
 
Meci 4: Ungaria - Belgia 0-4 (Alderweireld 10, Batshuayi 78,  Hazard 80, Carrasco 90+1) (Stadium de Toulouse - Toulouse, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)
Meci 5: Germania - Slovacia 3-0 (Boateng 8,  Gomez 43, Draxler 63) (Stade Pierre-Mauroy - Lille, 19,00, live pe DolceSport 1)
Meci 7: Franţa - Irlanda 2-1 (Griezmann 58, 61 / Brady 2 - pen) (Stade de Lyon - Lyon, 16,00, live pe DolceSport 1)

Luni, 27 iunie

Meci 6: Italia - Spania 2-0 (Chiellini 33, Pelle 90+1) (Stade de France - Saint-Denis, 19,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)
Meci 8:  Anglia - Islanda 1-2 (Rooney pen. 4 / R. Sigurdsson 6, Sightorsson 18) (Stade de Nice - Nisa, 22,00, live pe DolceSport 1)

Program Sferturi EURO 2016

 Joi, 30 iunie

Sfert 1: Polonia - Portugalia(Lewandowski 2 / Sanches 33) (5-3 după loviturile de departajare) (Stade Velodrome - Marsilia, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Vineri, 1 iulie

Sfert 2: Ţara Galilor - Belgia 3-1 (A. Williams 31, Robson-Kanu 55, Vokes 86 / Nainggolan 13) (Stade Pierre-Mauroy -  Lille, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Sâmbătă, 2 iulie

Sfert 3: Germania - Italia 1-1 (Ozil 65 / Bonucci pen. 78) (6-5, după penalty-uri) (Stade de Bordeaux - Bordeaux, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Duminică, 3 iulie

Sfert 4: Franţa - Islanda 5-2 (Giroud 12, 59, Pogba 20, Payet 43, Griezmann 45 / Sightorsson 56, Bjornason 84) (Stade de France - Saint-Denis, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Program Semifinale EURO 2016

Miercuri, 6 iulie

Semifinală 1: Portugalia - Ţara Galilor 2-0 (Ronaldo 50, Nani 53) (Stade de Lyon  - Lyon, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Joi, 7 iulie

Semifinală 2: Germania - Franţa 0-2 (Griezmann 45+2, 72)

Finala Euro 2016

Duminică, 10 iulie

Portugalia - Franţa 1-0 (Eder 109)

Stade de France - Saint-Denis, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1

Este prima ediţie din istorie în care la Euro vor fi prezente 24 de echipe, iar în fazele eliminatorii se vor califica, pe lângă primele două clasate din fiecare grupa, şi cele mai bune patru locuri trei (detalii la finalul articolului).

Clasamentul LOCURILOR 3 la Euro 2016, actualizat în timp real! Cum se face departajarea şi cine se califică în optimi


Program complet Euro 2016. Clasamentele celor 6 grupe şi rezultatele partidelor disputate

GRUPA A - CLASAMENT, PROGRAM, REZULTATE

 

 

Programul meciurilor din Grupa A la Euro 2016

Vineri, 10 iunie 

Franţa - România 2-1 (Giroud 57, Payet 89 / B. Stancu 65 - pen)

Sâmbătă, 11 iunie 

Albania - Elveţia  0-1 (Schar 5)

Miercuri, 15 iunie 

România - Elveţia 1-1 (Stancu 20 -pen / Mehmedi 57)
Franţa - Albania 2-0 (Griezmann 90, Payet 90+5)

Duminică, 19 iunie 

Elveţia - Franţa 0-0
România - Albania 0-1 (Sadiku 43)

GRUPA B - CLASAMENT, PROGRAM, REZULTATE

 

 

Programul meciurilor din Grupa B la Euro 2016

Sâmbătă, 11 iunie 

Ţara Galilor - Slovacia (Stade de Bordeaux 2-1 (Bale 10, Robson - Kanu 81 / Duda 61)
Anglia - Rusia 1-1 (Dier 75 / Berezuţki 90+1)

Miercuri, 15 iunie 

 Rusia - Slovacia 1-2 (Glushakov 80 / Weiss 32, Hamsik 45+1)

Joi, 16 iunie 

Anglia - Ţara Galilor 1-1 (Vardy 56, Sturridge 90+2 /Bale 42)

Luni, 20 iunie 

Rusia - Ţara Galilor 0-3 (Ramsey 11, N. Taylor 20, Bale 67)
Slovacia - Anglia 0-0

GRUPA C - CLASAMENT, PROGRAM, REZULTATE

 

 

Programul meciurilor din Grupa C la Euro 2016

Duminică, 12 iunie 

Polonia - Irlanda de Nord 1-0 (Milik 51)
Germania - Ucraina 2-0 (Mustafi 19, Schweinsteiger 90+3
)

Joi, 16 iunie 

Ucraina - Irlanda de Nord 0-2 (McAuley 48, McGinn 90+5)
Germania - Polonia 0-0

Marţi, 21 iunie 

Ucraina - Polonia 0-1 (Blaszczykowski 54)
Irlanda de Nord - Germania 0-1 (Gomez 29)

GRUPA D - CLASAMENT, PROGRAM, REZULTATE

 

 

Programul meciurilor din Grupa D la Euro 2016

Duminică, 12 iunie 

Turcia - Croaţia 0-1 (Modric 41)

Luni, 13 iunie 

Spania - Cehia  1-0 (Pique 87)

Vineri, 17 iunie 

Cehia - Croaţia 2-2 (Skoda 76, Necid 90+4 / Perisic 37, Rakitic 59)
Spania - Turciia 3-0 (Morata 34, 48, Nolito 37)

Marţi, 21 iunie 

Cehia - Turcia 0-2 (Yilmaz 10, Tufan 65)
Croaţia - Spania (Kalinic 45, Perisic 87 / Morata 7)

GRUPA E - CLASAMENT, PROGRAM, REZULTATE

 

 

 

 

 

Programul meciurilor din Grupa E la Euro 2016

Luni, 13 iunie 

Irlanda - Suedia 1-1 (Hoolahan 48 / Clark aut. 71)
Belgia - Italia 0-2 (Giaccherini 32, Immobile 90+2)

Vineri, 17 iunie 

Versiune selectată: mobil / standard

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.