Acasa » Fotbal Extern » EURO 2016 » Înjurați România? Amendă! Echipele din prima ligă maghiară au primit amenzi de 10.000 de euro pentru că fanii lor au discriminat România la meciurile din week-end-ul trecut

Înjurați România? Amendă! Echipele din prima ligă maghiară au primit amenzi de 10.000 de euro pentru că fanii lor au discriminat România la meciurile din week-end-ul trecut

Înjurați România? Amendă! Echipele din prima ligă maghiară au primit amenzi de 10.000 de euro pentru că fanii lor au discriminat România la meciurile din week-end-ul trecut

Suporterii maghiari au intrat deja în priză înaintea meciului cu România, de vineri seară, de la ora 21:45, din preliminariile Euro 2016. Federația maghiară a amendat câteva cluburi cu sume între 5500 și 18000 de lei, după ce au adresat injurii României

E deja cunoscut faptul că între naționalele României și Ungariei există o rivalitate extrem de dură. Iar nucleele dure ale celor două galerii, care sunt formate din ultrași ale echipelor de club, nu iartă niciodată și nu ratează ocazia de a-și ironiza, ba chiar jigni adversara. Asta s-a întâmplat și la ultima etapă de campionat din Ungaria, desfășurată la finele săptămânii trecute. Aproape la fiecare meci, fanii au insultat România, iar Federația maghiară a luat o poziție dură, temându-se de represaliile pe care le-ar fi putut suferi de la UEFA.

Astfel, potrivit cotidianului maghiar Nemzeti Sport, la meciul Videoton – Debrecen, încheiat cu victoria gazdelor, scor 1-0, ambele echipe au fost amendate din cauza comportamentului fanilor, care au înjurat România în mod repetat. Gazdele au scăpat cu o amendă de 400.000 de forinți, adică 5500 de lei, în timp ce oaspeții, recidiviști, au primit o amendă de 500.000 de forinți, adică 7000 de lei.

La meciul Diosgyor-Ujpest, fanii au avut o atitudine nepotrivită atât față de arbitru, dar și față de România, iar amenda pentru suporterii gazdelor a ajuns la 8500 de lei. Mult mai dur a fost penalizată Ujpest, considerată una dintre echipele cu cei mai „răi” fani din Ungaria, care a primit o amendă de 1,3 milioane forinți, adică 18320 de lei. Și la meciul Honved Budapesta – Academia Pușkaș au fost aplicate amenzi în valoare de 5000 de lei pentru echipa gazdă. 

Așadar, totalul pentru scandările împotriva României a ajuns la circa 10000 de euro (44320 de lei), bani care vor intra în conturile Federației maghiare.

 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]