Denis Drăguș face senzație în Turcia: a marcat al 11-lea gol pentru echipa lui Marius Șumudică

ISTANBUL, TURKIYE - DECEMBER 23: Denis Mihai Dragus (R) of Gaziantepspor in action against Marcus Christer Rohden (L) of VavaCars Fatih Karagumruk during the Turkish Super Lig week 18 football match between VavaCars Fatih Karagumruk and Gaziantepspor at Tupras Stadium in Istanbul, Turkiye on December 23, 2023. Cem Tekkesinoglu / Anadolu,Image: 831972067, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 6 poze

Gaziantep a câștigat pe terenul celor de la Istanbulspor, scor 3-1, într-un meci care a contat pentru etapa cu numărul 25 din prima ligă turcă.

Denis Drăguș, atacantul adus împrumut de la Standard Liege, a reușit o performanță incredibilă pe Esenyurt Necmi Kadioglu Stadium.

Istanbulspor a deschis scorul repede prin Loshaj, însă Denis Drăguș a reușit să egaleze pentru Gaziantep la doar opt minute după. În repriza secundă, atacantul român a înscris din penalty și a ajutat-o pe echipa lui Marius Șumudică să preia conducerea.

La doar 10 minute după, marcatorul lui Istanbulspor a văzut cel de-al doilea cartonaș galben și s-a ales cu o eliminare. Deian Sorescu și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj și a stabilit scorul final al partidei. Florin Niță și Alex Maxim au jucat și ei pentru echipa lui Marius Șumudică.

Șumudică, uimit total de Drăguș: „Rar mi-a fost dat să văd un fotbalist cu o asemenea plecare de pe loc. Rupe brazda sub el. Mă felicit că am insistat să-l transferăm!”

La finalul lunii septembrie, Marius Șumudică, antrenorul celor de la Gaziantep, îl lăuda pe Denis Drăguș și spunea că nu a mai văzut în viața sa un jucător cu o asemenea plecare de pe loc.

„Drăguș? Rar mi-a fost dat să văd un fotbalist cu o asemenea plecare de pe loc. Rupe brazda sub el. Mă felicit că am insistat pe lângă club să facem acest transfer. Sunt convins că ne va ajuta și sper că și noi pe el.

Lumea la echipă îl place foarte mult deoarece s-a convins că este foarte bun. Depinde numai de el, dar eu o să-i ofer toată încrederea”, spunea Șumudică în septembrie 2023.

• Denis Drăguș are o cotă de piață de 2 milioane de euro, potrivit Transfermarkt.
Publicat: 11 02. 2024, 17:03
Actualizat: 11 02. 2024, 17:59