Sinonimul cuvântului 'superficialitate'? Brazilia! Neymar&Co. au crezut că 20 de minute sunt suficiente pentru victorie, dar Zuber a avut ultimul cuvânt. Cronica meciului

17 iun 2018 8602 afişări Comentează şi tu CM 2018

Brazilia - Elveţia, unul dintre cele mai aşteptate meciuri de la Mondialul din Rusia, îşi consumă ultimele zeci de secunde înaintea startului. Fotbalitşii sunt pe tunelul care duce spre gazon şi show-ul e gata să înceapă. Neymar e gata să-şi etaleze noua frizură la Rostov, în Rusia.

Şi începe meciul. Brazilia e în control, aşa cum ar trebui să fie, după câteva minute în care elveţienii sunt lăsaţi să se consume şi să arate ce pot. Presingul e din ce în ce mai avansat, "Selecao" apasă din ce în ce mai tare pedala de acceleraţie. Paulinho dă primele emoţii, în minutul 11, cu un şut şters din marginea careului de şase metri, după o centrare a lui Neymar şi o minge aşezată de Coutinho. Pe lângă poartă, milimetric!

Brazilienii continuă să-i "călărească" pe elveţieni. Pedala e în podea şi, la turaţie maximă, Neymar şi Compania reuşesc să scuture plasa lui Sommer. Minutul 20, Neymar şi Coutinho combină în marginea careului, undeva lateral, apoi fotbalistul Barcelonei îşi aşează mingea pe şut. Bijuterie! Cu interiorul piciorul drept, cu un efect strălucitor, balonul intră în plasă după ce loveşte bara din dreapta. 1-0.

Asta se întâmplă când te mulţumeşti cu puţin

Surprinzător, după gol echipa lui Tite începe să o lase moale, din ce în ce mai moale. După începutul avântat şi golul-bijuterie al lui Coutinho venit conform cursului jocului, sud-americanii iau piciorul de pe acceleraţie şi, treptat, încep să aibă probleme. Elveţienii trec mijlocul terenului din ce în ce mai des, fără emoţii pentru Alisson. Până la un moment dat. Se intră la cabine cu 1-0 pentru "Selecao".

Brazilienii încep modest partea secundă şi, pe fondul unei panici apărute în jocul echipei lui Tite, elveţienii dau lovitura. Minutul 50. Corner. Bate Shaqiri, iar Zuber reia cu capul fără nicio şansă pentru Alisson, portarul dorit insistent de marile cluburi ale Europei. Brazilienii se trezesc greu din pumni şi încearcă să se adune.

Tite simte că mijlocul său pierde din benzină şi începe să schimbe. Fernandinho îi ia locul lui Casemiro, apoi Renato Augusto intră în locul lui Paulinho. Cu "motoare" noi, Brazilia pleacă în galop spre golul victoriei. Neymar, Gabriel Jesus, Coutinho şi Willian ratează şanse importante, apoi Tite face şi ultima modificare: Jesus îi lasă locul în teren lui Firmino. Atacantul lui Liverpool se face repede remarcat, însă cu o ratare.

Minutele curg, iar o nouă surpriză se conturează în Rusia, după ce Germania, campioana mondială, a fost învinsă de Mexic cu 1-0. Neymar dă emoţii cu o lovitură de cap, în minutul 88, dar Sommer se remarcă şi reţine. Miranda trage puternic din centrul careului, după un corner respins aiurea de oamenii lui Vladimir Petkovic, dar balonul trece pe lânga poartă, în prelungiri. E gata! Totul se termină la fluierul arbitrului mexican Cesar Arturo Ramos.