Şahul a câştigat la ruletă! Rakitic şi Subasic "ucid" visul Danemarcei şi trimit Croaţia în sferturi, la loviturile de departajare. Cronica meciului în care geniile au clacat

1 iul 2018 9528 afişări Comentează şi tu CM 2018

Croaţia - Danemarca se va juca sub influenţa unui şoc. Eliminarea Spaniei de la Cupa Mondială. "La Roja" a fost învinsă şi trimisă acasă de Rusia, la loviturile de departajare (1-1, 4-3 d.p). Cea mai mare surpriză a optimilor s-a petrecut la Moscova, dar ne mutăm la Novgorod pentru meciul care va decide adversara ruşilor din sferturile de finală. Ultimele pregătiri, imnurile celor două echipe, şi meciul Croaţia - Danemarca începe. Şi începe tare!

4 minute intense, 41 de automulţumire

De 57 de secunde a avut nevoie Mathias Jorgensen să deschidă scorul. E cel mai rapid gol al acestei ediţii a turneului final.  Jorgensen şi Delaney se bat pe o minge în careu, după un aut executat lung, primul trage, slab, dar Subasic îşi împinge mingea în propria poartă. Ciudat, oficialii îi acordă reuşita lui Jorgensen. E 1-0. Croaţii se aruncă în atac, iar răsplata vine aproape imediat. Minutul 4. Rebic poartă un atac în banda dreaptă, centrează şi apărarea daneză bâlbâie o minge în careu, aceasta ajunge la Mandzukic, care trage şi egalează după doar două minute de la golul lui Jorgensen. Meciul începe cum nu se poate mai frumos. E 1-1, dar fotbalul spectacol se opreşte aici.

Începutul tare entuziasmează fanii şi încep valurile în tribune, dar jocul nu mai continuă în aceeaşi notă. Perisic dă emoţii dintr-o lovitură liberă deviată de zid şi care s-a dus în afara terenului. Mingea se ducea excelent, iar dacă zidul nu intervenea balonul se oprea în poartă. Lovren şi Rakitic semnează şi ei ocazii importante, iar Eriksen a încercat o execuţie spectaculoasă, cu care a fost aproape să egaleze. Pauză. Nelson Pitana fluieră finalul primelor 45 de minute.

Repriza e una care poate fi descrisă perfect prin cuvântul "automulţumire". Croaţii încearcă mult execuţiile personale, şuturile de la distanţă, mingi aruncate în careu, dar nimic nu trece de apărarea lui Age Hareide. Danezii încearcă şi timid atacul, însă nu se leagă nimic. Uşor-uşor, fază cu fază, nimic notabil şi meciul intră în prelungiri.

Când geniile clachează

Cele 30 de minute de prelungiri curg după acelaşi scenariu, până în minutul 115. Modric inventează o pasă genială pentru Rebic, care scapă singur cu Schmeichel, îl driblează şi este faultat din spate de Jorgensen, iar arbitrul Nelson Pitana dă penalty! Modric ia balonul, dar execută execrabil şi Kasper Schmeichel reţine balonul. E final, centralul argentinian pune capăt celor 90 de minute de joc şi urmează loviturile de departajare.

Prima serie de lovituri de departajare e de coşmar. Eriksen, cel mai bun fotbalist danez, ratează, dar Badelj nu e nici el mai presus. Subasic şi Schmeichel au ieşit în evidenţă cu parade. Kjaer vine şi bate în stilul Lăcătuş la Sevilla, înscrie şi îşi aduce echipa în avantaj. Kramaric vine relaxat la punctul cu var şi îl "execută" pe Schmeichel. Apoi Krohn-Delhi punctează şi Modric vine şi înscrie cu emoţii, după ce a ratat în minutul 117 golul care putea duce Croaţia în sferturi. Schone bate execrabil şi Subasic apără. Pivaric îl face mare pe Kasper Schmeichel chiar sub ochii tatălui său, Peter. Nicolai Jorgensen vine şi trage slab, iar goalkeeperul croat apară cu piciorul. Rakitic vine şi o califică pe Croaţia în sferturile de finală, executând cu calm lovitura de departajare.

Penalty-urile nu mai sunt un joc de şah, reprezentat bine pe tricourile croaţilor, ci o ruletă a norocului, din care Ivan Rakitic şi Danjel Subasic şi-au scos echipa triumfătoare.