No Salah, no party! Egipt - Uruguay 0-1, în al doilea meci din grupa A. Sud-americanii au dat lovitura în minutul 90, după un meci "şters" în care africanii au parcat autobuzul. Clasamentul grupei

15 iun 2018 2996 afişări Comentează şi tu CM 2018

Egipt - Uruguay 0-1 (Gimenez 90)

• Egipt: Elshenawy - Fathy, Gabr, Hegazy, Shafi - Elneny, Hamed - Warda, Said, Trezeguet - Mohsen
  • Uruguay: Muslera - Varela, Gimenez, Godin, Caceres - Nandez, Bentacur, Vecino, Arrascaeta - Suarez, Cavani

Uruguay a învins Egipt, scor 1-0, în a doua partidă a grupei A de la Campionatul Mondial din Rusia, după ce gazdele competiţiei au defilat în partida cu Arabia Saudită şi s-au cocoţat pe primul loc, având cele mai mari şanse, în acest moment, pentru calificarea în fazele eliminatorii datorită golaverajului superior.

Dacă primele 90 de minute ale turneului final au fost cu adevărat spectaculoase, următoarele 90 s-au ridicat cu greu la nivelul unui Campionat Mondial. Elevii lui Oscar Tabarez au fost sud-americani doar cu numele şi au prestat un joc modest pe stadionul din Ekaterinburg. Deşi Uruguay s-a încălzit foarte greu şi a marcat abia în finalul meciului, prin Gimenez, meritele egiptenilor nu pot fi luate.

Suarez şi Cavani, blocaţi total

Fără Mo Salah pe teren tot meciul, Egipt a ştiut ce are de făcut în partida cu mai bine cotaţii adversari din America de Sud. Africanii s-au baricadat în ultimii 30 de metri, ordonaţi de Hector Cuper pe două linii şi s-au mulţumit doar în a specula orice greşeală a adversarilor prin intermediul mingilor lungi. Acea greşeală nu a venit în prima repriză, dar nici Uruguay nu a contat în atac aproape deloc!

Suarez şi Cavani au fost prinşi între liniile egiptenilor, iar, neajutaţi de doi mijlocaşi lenţi şi fără creativitate, Vecino şi Betancur, nu şi-au putut crea ocaziile din care sunt letali la Barcelona, respectiv PSG. Totuşi, cei doi au reuşit să ameninţe poarta lui El Shenawy. Atacantul campionilor Franţei a şutat din prima de la marginea careului, dar un adversar a intervenit decisiv, altfel am fi asistat la deschiderea scorului. Vârful catalanilor a ieşit şi el la rampă în minutul 24, dar mingea venită din corner a fost reluată, din apropiere, foarte slab pe lângă poarta Egiptului.

Gimenez, omul meciului

Repriza secundă a urmărit firul desfăşurării primelor 45 de minute, cu Uruguay atacând în gol şi cu Egipt dorind doar să-şi asigure un punct care ar fi însemnat un început bun de Campionat Mondial, chiar cu cel mai greu adversar din grupă. Tot Suarez şi Cavani au fost cei mai periculoşi oameni ai sud-americanilor, dar rând pe rând fie deciziile greşite, fie ghinionul au păstrat scorul de 0-0.

Prima ocazie cu adveărat periculoasă a avut loc în minutul 74, atunci când Cavani l-a lansat pe colegul său din atac spre poarta adversă, dar Suarez şi-a făcut paşii greşit în poziţie de unu la unu cu portarul advers şi a fost blocat în ultima clipă de El Shenawy, deşi a avut o poziţie clară de şut. Apoi, în scenă a intrat golgheterul Ligue 1. Cavani a executat o lovitură liberă fix în stâlpul stâng al porţii egiptenilor, ca mai apoi şutul său superb să fie blocat spectaculos de El Shenawy.

Din cornerul rezultat, masivul fundaş al sud-americanilor, Gimenez, s-a înălţat superb peste africanii lui Cuper şi a trimis mingea fără speranţe pentru portarul Egiptului.

1. Rusia 3p., 2. Uruguay 3p., 3. Egipt 0p., Arabia Saudită 0p.