Cea mai tristă imagine de la Mondial! FOTO | Cum a fost surprins eroul negativ al Marocului la finalul meciului în care şi-a dat autogol în prelungiri

15 iun 2018 6087 afişări CM 2018

La 31 de ani, Aziz Bouhaddouz, atacantul marocan de la Saint Pauli, trăieşte una dintre cele mai triste zile ale vieţii, după ce şi-a marcat în proprie poartă în meciul pierdut de naţionala sa, 0-1 cu Iran, în deschiderea Grupei B de la Cupa Mondială din Rusia.

Introdus târziu de Herve Renard, în minutul 78, pentru a încerca să pună umărul la destabilizarea unei defensive pe două linii a iranienilor, Bouhaddouz a avut nevoie de 17 minute pentru a îmbrăca haina eroului negativ pentru ţara sa. În minutul 90+5, la o lovitură liberă executată de Ansarifard, atacantul care joacă în liga a doua din Germania a fost autorul celei mai proaste lovituri de cap din carieră. A încercat să respingă, dar a nimerit propria poartă, l-a învins fără şanse pe Munir şi le-a oferit iranienilor doar a doua victorie din istorie la un turneu final.

Iar evenimentul nefericit l-a marcat teribil pe Bouhaddouz, care a oferit cea mai tristă imagine de până acum de la Cupa Mondială. A izbucnit în lacrimi la finalul meciului, iar coechipierii nu l-au putut consola sub nicio formă.

Bouhaddouz a fost marcatorul celui de-al 43-lea autogol din istoria Cupei Mondiale şi doar al doilea fotbalist care marchează în propria poartă în prelungirile unui meci. Primul a fost nigerianul Joseph Yobo, în 2014, într-un meci cu Franţa.

Maroc şi Iran au deschis Grupa B de la Cupa Mondială din Rusia cu o mare surpriză! Cotată cu şanse mici, naţionala lui Carlos Queiroz a dat lovitura în prelungirile meciului, a câştigat cu 1-0, a obţinut doar a doua victorie din istorie la turneul final şi a devenit primul lider al grupei din care fac parte Spania şi Portugalia, ultimele două campioane europene.

Maroc - Iran 0-1 (Bouhaddouz aut. 90+4)

• Maroc: Munir - Hakimi, Benatia, Saiss - Boussoufa, Ziyech,   El Ahmadi, Harit (Da Costa 82) - N. Amrabat (S. Amrabat 76), El Kaabi (Bouhaddouz 77), Belhanda
  • Antrenor: Herve Renard
  • Iran: Beiramvand - Rezaeiam, Cheshmi, Pouraliganji - Ansarifard, Ebrahimi (Montazeri 79), Hajsafi,   Shojaei (Taremi 67) -   Jahanbakhsh (Ghoddos 84), Azmoun, Amiri
  • Antrenor: Carlos Queiroz

Arbitru: Cuneit Cakyr (Turcia)

Cartonaşe galbene: El Ahmadi 34 / Shojaei 10, Jahanbakhsh 47

Stadion: Saint-Petersburg Stadium (Saint Petersburg)

De la ora 21:00, se joacă Portugalia - Spania, cel mai aşteptat meci din prima etapă a fazei grupelor.