„Allez les Bleus”. Franța e noua campioană mondială după o finală electrizantă, în care s-au marcat 6 goluri. Modric&Rakitic n-au mai avut suflu să treacă linia de finiș. Cronica meciului

Franța a câștigat a doua Cupă Mondială din istorie după 4-2 în dauna Croației, la Moscova, pe stadionul Lujniki. A fost cu siguranță una dintre cele mai spectaculoase finale din istoria fotbalului și prima în care a fost folosit sistemul VAR, care a readus Franța în avantaj înaintea pauzei. Deschamps a fost căpitanul echipei în 1998, la primul triumf al „Les Bleus”, iar acum va ridica trofeul și din postura de selecționer.

După patru ani, Philipp Lahm s-a prezentat la Moscova pentru a ceda trofeul câștigat de Germania în 2014. Mario Gotze a decis ultimul act de pe Maracanã, după ce l-a învins pe argentinianul Sergio Romero în minutul 113. Germania a dezamăgit în Rusia, fiind eliminată din faza grupelor, după o înfrângere incredibilă cu Coreea de Sud. Acum vom avea o nouă campioană.

Croația a început mai avântat partida de pe Lujniki. Strinic și Perisic au încercat să pătrundă în careu în câteva rânduri, din flancul stâng, dar francezii s-au apărat exemplar. Până și Mbappe a coborât pentru a bloca un atac al adversarilor. Franța a lovit prima în urma unei faze fixe. Griezmann a centrat din partea dreaptă, Mandzukic a deviat pe spate, iar Subasic a fost învins pentru 1-0. Croații au avut nevoie de numai nouă minute pentru a restabili egalitatea. După o acțiune colectivă în marginea careului francez, Domogoj Vida i-a așezat balonul lui Perisic, care l-a fentat din preluare pe N’Golo Kante, după care a șutat necruțător la colțul lung. Hugo Lloris n-a mai putut face nimic, astfel că voleul pătrarului s-a oprit în ațe.

Prima repriză părea că se va încheia la egalitate, dar Perisic le-a făcut cadou un penalty francezilor. Marcatorul golului de 1-1 a fost lovit în mână de balon, în urma unei lovituri de colț, iar centralul Pestor Pitana a indicat punctul cu var, după intervenția VAR. Chemat să vadă reluarea, argentinianul a avut nevoie de câteva momente bune pentru a lua o decizie. În cele din urmă a acordat lovitură de pedeapsă, iar Antoine Griezmann a înscris pentru 2-1. Oare vom avea un Campionat Mondial decis de arbitrajul video? Rămâne de văzut. De notat faptul că Franța n-a pierdut niciun meci atunci când Griezmann a înscris. De asemenea, „Les Bleus” au înregistrat numai rezultate pozitive atunci când Pogba și Kante au evoluat împreună. Chiar dacă a intrat în avantaj la cabine, Franța n-a impresionat pe Lujniki, în timp ce croații au părut epuizați pe alocuri, după trei meciuri consecutive în care au ajuns în prelungiri.

L-au activat pe Mbappe

Croația a început în atac și repriza secundă, dar defensiva lui Deschamps a rezistat. După momente bune în care au fost comasați în propria jumătate, francezii au plecat pe contraatac. Mbappe a fost lansat în partea dreaptă, l-a pierdut pe drum pe Vida, după care a încercat să înscrie cu un șut la colțul scurt. Subasic a ieșit în întâmpinare și l-a blocat pe atacantul lui PSG. Deschamps a mutat primul, în minutul 55, când a decis să-l scoată pe Kante și să-l introducă pe N’Zonzi. Mijlocașul despre care se spune că poate fi în două locuri în același timp avea un cartonaș galben, iar căpitanul care a ridicat trofeul Jules-Rimet în 1998 a decis să-l scoată din teren.

A urmat momentul în care finala s-a rupt. Ultima jumătate de oră a fost de coșmar pentru Croația, care n-a mai putut rezista din punct de vedere fizic. Pogba l-a executat pe Subasic pentru 3-1, după o fază la care „Les Bleus” au avut și un dram de noroc. Pogba a primit la 16 metri, a șutat în blocajul lui Vida, dar mingea i-a revenit mijlocașului. A doua oară a șutat cu stângul, Subasic a fost mascat de Modric, iar balonul s-a dus direct în plasă. La pământ după golul de 3-1, croații au mai încasat un croșeu în plină figură. Mbappe, cel care s-a născut fix în anul în care Franța câștiga prima oară Cupa Mondială, a marcat superb pentru 4-1. Cel mai tânăr marcator al „Cocoșului galic” la un turneu final a trimis puternic, la firul ierbii, lângă bara din dreapta lui Subasic. A fost un gol asemănător cu cel marcat de Eder în finala EURO 2016, doar că Mbappe a imprimat mai multă forță balonului.

La 4-1, totul părea terminat pentru croații, dar Hugo Lloris a relansat jocul. Căpitanul Franței a comis o gafă impardonabilă și tabela s-a modificat din nou. Umtiti i-a pasat portarului legitimat la Tottenham, care a încercat să-l fenteze pe Manduzkic în careul mic. Atacantul lui Juventus nu s-a lăsat păcălit, reușind să-l deposedeze pe Lloris. Mingea s-a scurs în plasa porții, spre uimirea tuturor. Croații au forțat după gafa lui Lloris, dar defensiva lui Deschamps n-a mai comis-o.

Octavian Vasilescu / Redactor
Casa Regală a făcut anunțul. În ce stare se află Kate Middleton, de fapt
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Andreea nu este singura victimă a lui Mirel! Ce i-a făcut fostei iubite într-o criză de gelozie?!
Blonda care a uimit în finala Champions League din 2019 s-a reprofilat. Cu ce se ocupa acum tânăra
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă îi dă cineva!"
Câți bani cere Oana Zăvoranu pentru o apariție la TV. Cristi Brancu a dat-o de gol: „Habar nu am dacă…
BANCUL ZILEI. Tatăl către Bulă: Ce mai e nou pe la școală, băiete?
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul lor.
Mărturia Alinei, mama fetiţelor de 2 şi 4 ani otrăvite de tată, în Spania. Stă zi şi noapte la mormântul…
Absolut HILAR! Cybertruck s-a făcut de TOT RÂSUL când a încercat să...
Cea mai frumoasă femeie din România i s-a destăinuit Anamariei Prodan! Cum a reacționat când și-a prins soțul înșelând-o