Ciprian Tătărușanu, eroul lui Lyon! Și-a calificat echipa în finala Cupei Ligii Franței. Prima reacție a românului | VIDEO

UPDATE. Ciprian Tătărușanu a fost ales omul meciului după ce Lyon a trecut de Lille, scor 3-2 (4-3 după penalty-uri), iar sportivul român a oferit o declarație la finalul partidei. ”Am plecat în partea bună la primul penalty. Sunt foarte fericit. E important că am ajuns în finală și trebuie să continuăm. Avem un bun început de an”, a spus Tătărușanu.

Ciprian Tătărușanu nu a ratat șansa primită de la antrenorul Rudi Garcia. După ce a declarat că își acceptă statutul de al doilea portar, după Anthony Lopes, goalkeeper-ul român a primit șansa de a evolua chiar în Cupa Ligii Franței, în semifinala Lyon-Lille, decisă după prelungiri.

A apărat primul penalty executat

Internaționalul a exploatat la maximum oportunitatea, printr-o evoluție bună în semifinală ce a culminat cu un penalty apărat la loviturile de departajare. Acesta s-a opus execuției lui Jonathan Bamba, mijlocașul lui Lille, fiind chiar primul penalty executat.

Lyonezii s-au impus cu 4-3 pe teren propriu, după ce Sanches a ratat și el. După 90 de minute, scorul a fost la egalitate, 2-2.