VIDEO – Bogdan Stancu și-a „rănit” fosta echipă chiar la Istanbul,** dar Galata a revenit incredibil după pauză! Vezi golul românului

Bogdan Stancu a marcat din nou pentru Orduspor, chiar în partida cu Galatasaray, câștigată de liderul din Turcia, scor 4-2.

Fostul atacant al Stelei a punctat pentru 2-0, din penalty, în chiar ultimul minut al primei reprize și a ajuns astfel la cota 8 în campionatul Turciei.

Achiziționat de Galatasaray în 2011, Bogdan Stancu a fost cedat la Orduspor inițial sub formă de împrumut, după care transferul a devenit definitiv, în schimbul sumei de 2.5 milioane de euro.

Și prima reușită a oaspeților a fost una „memorabilă”. Muslera a degajat greșit, balonul s-a lovit de Selçuk Inan și a intrat în poarta celor de la Galatasaray.

Reacție de mare echipă pentru Galata

Galatasaray nu a depus însă armele și a reușit să revină în joc în repriza secundă, prin Wesley Sneijder (’58) și Burak Ylmaz (’68). Același Burak Ylmaz a realizat „dubla” în minutul 70 și și-a adus echipa în avantaj, în timp ce Selcuk Inan și-a răscupărat „greșeala” de la autogol, închizând tabela la 4-2, cu 12 minute înainte de final.

După 23 de etape, Orduspor se află pe locul 15 în clasamentul campionatului turc, cu 26 de puncte. Galatasaray este pe primul loc, cu 46 de puncte.

VIDEO Autogol Inan. Galatasaray – Orduspor 0-1

VIDEO GOL Bogdan Stancu. Galatasaray – Orduspor 0-2

Publicat: 26 02. 2013, 10:30
Actualizat: 26 02. 2013, 15:46