Jocul Barcelonei suferă fără Messi. Ce au făcut catalanii în deplasarea de la Alaves

24 apr 2019 5548 afişări Spania

Meciul de marţi seară a demonstrat, din nou, că Barcelona este dependentă de Messi. În deplasarea de la Alaves, catalanii s-au impus cu 2-0, dar la pauză a fost 0-0. Chiar dacă a avut o posesie zdrobitoare (82%), ocaziile de gol nu au fost foarte multe. Barcelona a expediat 3 şuturi pe poartă în prima parte, în faţa unei echipe care a pierdut 4 meciuri din ultimele 10 pe teren propriu.

Prima reuşită a venit la 9 minute de la reluare. Mijlocaşul Alena a punctat din pasa lui Sergi Roberto. Al doilea gol a fost marcat de atacantul Luis Suarez, dintr-o lovitură de pedeapsă (min. 60). Un minut mai târziu şi-a făcut apariţia pe teren şi Leo Messi. Argentinianul şi-a trecut în cont câteva acţiuni individuale de efect, dar partida s-a încheiat 2-0.

Echipa folosită de Ernesto Valverde:

• Ter Stegen – Semedo, Pique, Umtiti, Roberto – Vidal, Busquets, Alena – Dembele, Suarez, Coutinho

În urma acestui succes, Barcelona ajunge la 80 de puncte în La Liga şi se distanţează la 12 lungimi de locul 2, ocupat de Atletico, şi la 16 lungimi de Real. Echipele din Madrid au însă un meci în minus.