Sheriff Tiraspol a câștigat cu 8-0 meciul cu Academia Chișinău și își consolidează locul 1 în Moldova

Meci neobișnuit în campionatul din Republica Moldova. În etapa 18 s-au întâlnit Sheriff Tiraspol și Academia Chișinău.

Meciul a început furibund, iar după 45 de minute tabela arăta 7-0!!! Golurile celor din Tiraspol au fost marcate de Henrique (3), Jhullian (3) și Moyal. După pauză Sheriff nu a mai marcat decât o singură dată, prin Jhullian, iar meciul s-a terminat 8-0. A fost cea mai categorică victorie a echipei din Tiraspol din acest sezon.

Sheriff este lider în clasament cu 44 de puncte, fiind urmată de FC Tiraspol și Veris. FC Costuleni este pe patru, iar Milsami a urcat pe poziția a cincea, acumulând 31 de puncte. Pe ultimele trei poziții în clasament se află formațiile Olimpia și Speranța, cu câte opt puncte, și Academia, cu doar patru puncte.

Henrique Luvannor, recent devenit cetățean al Moldovei, este golgheterul campionatului cu 18 goluri în 18 etape.

Publicat: 04 12. 2013, 19:56
Actualizat: 05 12. 2013, 18:40