Răzvan Lucescu a încheiat anul în stil de mare campion. PAOK a învins cu 6-0 în deplasare și termină anul pe primul loc în Grecia

Răzvan Lucescu a încheiat anul cu PAOK pe primul loc în Grecia
Vezi galeria foto - 7 poze

PAOK Salonic a avut o primă parte de sezon excepțională, atât pe plan intern, cât și internațional. După ce a obținut calificarea en-fanfare în optimile Conference League, fără înfrângere, echipa lui Răzvan Lucescu termină și campionatul pe primul loc.

PAOK a învins joi seara, în deplasare, scor 6-0, formaţia Kifisia, în etapa a 15-a din Stoiximan Super League.

Giannis Konstantelias a deschis scorul pentru PAOK în deplasarea de la Kifisia, în minutul 13, iar până la pauză oaspeţii au mai marcat de alte două ori: Brandon Thomas (min. 28) şi Kiril Despodov (min. 34). Thomas Murg a făcut 4-0 în startul reprizei secunde.

Elevii lui Răzvan Lucescu, care îl are ca antrenor secund pe Nicolae Constantin, fostul tehnician al Petrolului, au mai înscris de două ori până la final, prin Magomed Ozdoev (min. 72) şi Theocharis Tsingaras (min. 80), pentru un 6-0 care reprezintă cea mai categorică victorie a echipei lui Răzvan Lucescu în acest sezon.

21 de victorii din 28 posibile pentru echipa unde secund e Nae Constantin

După 15 etape, PAOK este lider în campionat, cu 35 de puncte, urmată de Panathinaikos (34 de puncte). AEK Atena și Olympiakos au câte 32 de puncte. Campionatul Greciei se reia pe 3 ianuarie, când PAOK joacă acasă cu OFI Creta.

În ultimele cinci luni, PAOK Salonic a jucat 28 de meciuri, în campionat, cupă și cupele europene. Grecii au câștigat 21 de partide, au remizat în cinci jocuri și au pierdut numai două meciuri. Un bilanț fantastic pentru echipa lui Lucescu, al cărui contract expiră la finalul sezonului. Conducerea lui PAOK nici nu concepe să se despartă de tehnicianul care a devenit antrenorul cu cele mai multe meciuri pe banca echipei din Salonic, dar discuții concrete despre prelungirea contractului se vor purta din luna martie încolo.

Publicat: 22 12. 2023, 10:40