Lewandowski a scris ISTORIE în Bayern - Wolfsburg 5-1! A intrat la 0-1 şi a dat CINCI GOLURI în 9 minute! VIDEO Guardiola, ULUIT pe marginea terenului

22 sep 2015 14222 afişări Comentează şi tu Campionate Externe

Meci istoric făcut de polonezul Robert Lewandowski în Bundesliga, cu 5 goluri marcate în doar nouă minute, după ce fusese trimis pe teren la pauza partidei Bayern Munchen - Wolfsburg, într-un moment în care oaspeţii conduceau cu 1-0.

Intrat pe teren în locul lui Thiago Alcantara, Lewandowski a oferit cele mai bune nouă minute ale carierei sale, transformând în gol aproape fiecare atingere de balon. Polonezul a egalat la 1 în minutul 51 şi câteva secunde mai tărziu şi-a adus echipa în avantaj, însă LEWA SHOW abia începuse.

A făcut 3-1 în minutul 55, iar în minutul 57 şi-a completat pokerul, dar nu s-a oprit aici. După alte trei minute a înscris şi golul 5. În nouă minute, Lewandowski a atins balonul de 9 ori, marcând cinci goluri. Iar reacţia lui Guardiola după ultima reuşită spune totul:

Lewandowski: 9 minute, 9 atingeri, 5 goluri!Şi reacţia lui Guardiola:

Posted by PRO SPORT on Tuesday, September 22, 2015

Recorduri peste recorduri

Au fost cele mai rapide cinci goluri înscrise de vreun jucător în istoria Bundesliga, în timp ce Lewandowski a devenit primul fotbalist care a marcat de cinci ori fără să înceapă meciul ca titular.

În plus, Lewa e abia al patrulea jucător din istoria lui Bayern care reuşeşte să înscrie de cinci ori într-un meci şi primul după Dieter Hoeness, care reuşise o performaţă similară în urmă cu mai bine de 30 de ani!, pe 25.02.1984.