Dore se simte perfect la Sud de Dunăre. Fostul vârf al Petrolului a înscris pentru Botev Plovdiv în remiza cu Cernomoreț Varna, scor 1-1

Botev Plovdiv a transferat iarna trecută cinci fotbaliști din Liga I. Trei dintre ei au venit de la Petrolul: atacanții Younes Hamza și Ferebory Dore, precum și fundașul Alexandru Benga. Lista a fost completată cu dinamoviștii Srgian Luchin și Alexandru Curtean.

La fel ca în campionatele puternice, și în Bulgaria s-a desfășurat în această săptămână o etapă intermediară. Campionatul de la sud de Dunăre este format din 14 echipe, cu sistem play-off și play-out.

În etapa a 29-a, Botev Plovdiv a jucat acasă cu Cernomoreț Varna. S-a terminat 1-1 (1-1), singurul gol al gazdelor fiind reușit de Dore, în minutul 18. Prin această reușită, atacantul congolez a ajuns la cota 6 în tricoul lui Plovdiv. Dore a făcut cuplul în atac cu fostul său coleg de la Petrolul, Younes Hamza, însă tunisianul a fost schimbat în minutul 74. De asemenea, în echipa de start a celor de la Botev au mai făcut parte Luchin și Curtean, mijlocașul fiind înlocuit în minutul 78. În urma remizei de pe teren propriu, Plovdiv ocupă locul 4 în clasamentul play-off-ului, la 5 puncte de TSKA Sofia și cu un meci mai mult jucat.