Aston Villa, victorie mare în play-off-ul pentru promovarea în Premier League! VIDEO | Viitorul adversar al României la EURO U21, decisiv pentru echipa sa. Când se stabileşte ultima promovată

11 mai 2019 1687 afişări Anglia

Aston Villa a câştigat, sâmbătă, meciul tur din semifinalele play-off-ului pentru promovarea în Premier League, contra lui West Bromwich Albion, scor 2-1. Returul va avea loc peste trei zile.

Partida de pe Villa Park le-a pus faţă în faţă pe Aston Villa, ocupanta locului 5 la finalului sezonului regular din Championship, şi West Bromwich Albion, cea care a terminat pe 4. Oaspeţii de la WBA au început mai bine, iar golgheterul împrumutat de la Newcastle, Dwight Gayle (28 de ani), a deschis scorul după doar un sfert de oră. Atacantul a profitat de o eroare a veteranului Glenn Whelan şi l-a învins pe Jed Steer pentru al 24-lea gol stagional.

Conştientă că trebuie să obţină un rezultat pozitiv pentru a rămâne cu şanse reale în lupta pentru promovare, Villa a presat din ce în ce mai tare, iar golurile au venit în ultimul sfert de oră. Conor Hourihane a expediat un şut puternic spre poarta oaspeţilor, după un assist al lui Jack Grealish, aducând astfel egalarea pentru echipa sa. Patru minute mai târziu, Tammy Abraham, viitorul adversar al României la Campionatul European U21 din această vară, a transformat un penalty şi i-a adus victoria lui Aston Villa, scor 2-1.