„Blestemele” fanilor, pe cale să-și atingă ținta! Rivala lui Dan Șucu a uimit Europa, dar acum a ajuns aproape de colaps: „Câștiga 800.000 de euro!”. EXCLUSIV

Foto: Sport Pictures
Vezi galeria foto - 4 poze

Sampdoria, poate cel mai mare coșmar din perioada de glorie a lui Dinamo, a ajuns acum pe ultimul loc în Serie B și riscă să retrogradeze în al treilea eșalon din Italia.

Fost antrenor de portari la Dinamo și un bun cunoscător al fotbalului italian, Alessandro Caparco lasă de înțeles că managementul Sampdoriei a fost unul catastrofal, din moment ce portarul Alessio Cragno ajunsese să câștige nu mai puțin de 800.000 de euro pe sezon.

Sampdoria, susținută de peste 20.000 de spectatori după ce a ajuns pe ultimul loc în Serie B

Tot mai multe echipe cunoscute ale Europei ajung în situații incredibil de grele. Problemele financiare, dar și managementul defectuos joacă un rol important, iar Sampdoria este doar un exemplu în acest sens. Cele mai multe însă dintre acestea au puterea să-și revină, mai ales că au un bazin uriaș de suporteri.

După 12 etape, Sampdoria are doar 7 puncte în clasamentul din Serie B, în condițiile în care a reușit să câștige un singur meci în această ediție de campionat.

Pentru a se salva direct de la retrogradare, Sampdoria trebuie să ajungă pe locul 15 în liga a doua din Italia. În acest moment, distanța față de Bari este deja de 6 puncte.

În ciuda situației de coșmar, fanii au rămas aproape de echipă. De exemplu, la ultimul meci de pe teren propriu, cel cu Mantova, scor 0-1, Sampdoria a fost susținută de peste 22.000 de spectatori pe stadionul unde evoluează și rivala Genoa, echipă patronată de Dan Șucu.

Sampdoria, management catastrofal: „Au dat salarii imense! El câștiga 800.000 de euro pe sezon!”

La un moment dat o echipă de top în Italia și în cupele europene, Sampdoria a ajuns acum doar să viseze la duelurile tari cu rivala Genoa, dar și cu granzi precum Juventus, Milan și Inter.

Alessandro Caparco urmărește tot ce mișcă în fotbalul italian și a explicat de ce Sampdoria, formație pentru care a evoluat și Radu Drăgușin, nu mai este acum nici măcar o echipă care să lupte pentru evitarea retrogradării în Serie A.

„Spre deosebire de ceea ce s-a întâmplat la Dinamo în acea perioadă grea, Sampdoria are acum bani. Le va fi foarte greu în acest sezon, dar cred că își vor reveni și nu vor retrograda în liga a treia. Au mai fost și alte echipe mari din Italia în situația asta și și-au revenit. Mă refer aici la Fiorentina, la Parma, la Juventus”, a mărturisit Caparco, pentru ProSport.

„În sezonul trecut, cei de la Sampdoria au dat salarii imense și au ajuns în situația să scape ca prin minune de retrogradare. De exemplu, portarul Cragno câștiga 800.000 de euro pe sezon, un salariu foarte mare pentru Serie B”, a dezvăluit Caparco.

Dinamo, eliminată dramatică în sferturile Cupei Cupelor de Sampdoria legendarului Vialli

Dinamo și Sampdoria s-au întâlnit într-o dublă manșă în 1989, în sferturile Cupei Cupelor.

Atunci, Dinamo avea o generație extraordinară, cu Stelea, Klein, Sabău și Lupu în prim-plan, astfel încât spera să producă surpriza în fața italienilor.

În cele din urmă, diferența a fost făcută de un gol marcat de Vialli la București, în minutul 90. Partida din România s-a încheiat cu scorul de 1-1, iar în retur rezultatul a fost 0-0. Prin urmare, golul marcat în deplasare de cel care a încetat din viață la începutul anului 2023 a făcut diferența.

„Ar fi frumos ca Dinamo și Sampdoria să se întâlnească iar în cupele europene. De ce nu? Pot fi iar două echipe puternice. Mi-aș dori să le văd față în față”, a spus Caparco, fost junior al lui Juventus și Torino.

Bornele importante din istoria Sampdoriei

    • 1991 este anul în care Sampdoria a scris istorie și a devenit campioana Italiei. În același an, Sampdoria a cucerit și Supercupa Italiei, după o victorie cu Roma, scor 1-0.
    • 1990 este anul în care rivala celor de la Genoa a cucerit Cupa Cupelor. Atunci, formația lui Boskov a luat trofeul după ce a trecut de Anderlecht în finală, scor 2-0.
    • 1992 este anul în care formația din Genova a pierdut într-un mod dramatic finala Cupei Campionilor Europeni cu Barcelona. Catalanii s-au impus cu 1-0, după un gol marcat în prelungiri de legendarul Koeman.
    • 4 este locul ocupat de Sampdoria în sezonul 2009-2010 din Serie A. Antrenorul echipei la vremea respectivă era Luigi Delneri.

Publicat: 14 11. 2025, 19:58
Actualizat: 14 11. 2025, 21:13