Acasa » Fotbal Extern » Campionate Externe » La Liga » Tragedie înainte de Barcelona – Real Madrid. A murit tatăl lui Hansi Flick

Tragedie înainte de Barcelona – Real Madrid. A murit tatăl lui Hansi Flick

Gigi Grigorescu
Tragedie înainte de Barcelona - Real Madrid. A murit tatăl lui Hansi Flick
Hansi Flick MEDIAFAX FOTO

Marele meci din campionatul Spaniei, Barcelona – Real Madrid, are loc de la ora 22:00. Chair în ziua partidei, antrenorul gazdelor, Hansi Flick, a aflat că i-a murit tatăl.

Îndoliat din cauza decesului tatălui lui, germanul Hansi Flick, antrenorul Barcelonei, a decis să stea pe bancă la meciul cu eterna rivală Real Madrid.

Decizia luată de Hansi Flick cu privire la Barcelona – Real Madrid, după ce tatăl lui a murit chiar în ziua meciului

Barcelona se pregătește de sărbătoare, în perspectiva partidei de pe teren propriu împotriva lui Real Madrid! Având un avans de 11 puncte cu 4 meciuri înainte de final, echipa catalană ar trebui să ia cel mult un punct până la final, iar „albii” să câștige pe linie. În tur, echipa din capitala țării s-a impus cu 2-1.

În schimb, cu un rezultat de egalitate în partida de pe Camp Nou, Barcelona devine, matematic, campioană. Ar veni ca o consolare pentru Hansi Flick, care și-a pierdut tatăl în ziua partidei.

„FC Barcelona și întreaga familie Barça își exprimă sincerele condoleanțe lui Hansi Flick pentru trecerea în neființă a tatălui său. Împărtășim durerea lui și ne oferim sprijinul în aceste momente dificile pentru el și familia sa”, a anunțat clubul într-un comunicat.

Antrenorul german a informat clubul în această dimineață, atât Consiliul de Administrație, cât și lotul, că a decis ca diseară să stea pe banca tehnică. Real Madrid nu a ratat ocazia de a transmite un mesaj de condoleanțe.

„Real Madrid C.F., președintele său și Consiliul său de Administrație regretă profund trecerea în neființă a tatălui lui Hansi Flick, managerul lui F.C. Barcelona. Real Madrid își exprimă condoleanțe și afecțiunea familiei sale și tuturor celor dragi. Odihnească-se în pace”, se arată în comunicatul de pe site-ul oficial.

În acest sezon, Barcelona a câștigat Supercupa Spaniei, după 3-2 în finală împoitriva lui Real Madrid

Pentru Barcelona ar fi titlul cu numărul 29 din palmares și al doilea la rând. Practic, de când Flick a semnat cu gruparea catalană, aceasta a devenit campioană în fiecare sezon.

De asemenea, trupa blau-grana mai are în palmares Cupa Spaniei de 32 de ori și Supercupa de 16 ori, ambele cifre reprezentând recorduri naționale.

Ar fi al doilea trofeu câștigat de Barcelona în actuala stagiune competițională, după ce a învins eterna rivală Real Madrid cu 3-2 în finala care s-a jucat la jumătatea lunii ianuarie, pe stadionul „King Abdullah Sports City”, din Jeddah, Arabia Saudită.

În Cupa Spaniei, ambele s-au făcut de rușine. Real Madrid a fost eliminată în optimile de finală, pe 14 ianuarie, de către divizionara secundă Albacete, la chiar primul meci al lui Alvaro Arbeloa ca antrenor, după ce l-a înlocuit pe Xabi Alonso.

De partea cealaltă, Barcelona s-a oprit în semifinale. A fost învinsă la scor de Atletico Madrid, în prima manșă, cu 0-4, după un meci în care sistemul VAR s-a defectat, iar liniile la poziția de ofsaid a lui Lewandowski au fost trase cu mâna.

Într-un final, s-a ajuns al concluzia că atacantul polonez era afară din joc pentru un milimetru, iar golul a fost anulat. În retur, Barcelona a învins cu 3-0, ratând calificarea în ultimul act.