CSM Lugoj, învinsă clar în prima bătăliei a finalei Cupei Challenge, la Torino

finala cupa challenge la volei feminin

Româncele de la CSM Lugoj au cedat cu 3-0 în această seară la Torino, în fața formației Reale Mutua Fenera Chieri, în turul finalei Cupei Challenge. Practic, a fost un duel între locurile 5 din campionatul nostru autohton și puternica întrecere din Italia, iar lugojencele, în premieră într-o finală europeană, au fost dominate în cele mai multe momente.

Setul doi a avut nevoie de over-time după un start mai slab al româncelor

Duelul s-a disputat în sala plină din Torino, în condițiile în care Chieri e o suburbie a capitalei Piemontului, cu sub 35.000 de locuitori, adică mai puțini decât are Lugojul, cotat acum la 49.000 de locuitori. Pe seturi, scorul a fost de 25-15, 28-26 și 25-17. Atmosfera din Sala Pala Gianni Asti a fost una demnă de un joc la acest nivel. CSM Lugoj a reușit să mențină echilibrul în primul set până la 11-11, după care gazdele s-au distanța categoric.

Italiencele au avut nouă mingi de meci

Româncele au început foarte bine al doilea, dar de la 2-8, formația italiană a început să-și revină. Prima egalare a venit la 18-18, dar jocul a continuat într-o notă de echilibru. De la 24-24 a fost nevoie de extra-time, și, până la urmă, diferența de 2 puncte s-a consemnat la 28-26. CSM Lujoj a reușit să reziste o bună parte a setului trei, dar egalitate la 11, din nou, gazdele s-au distanța. Chieri a câștigat șase atacuri consecutive. S-a ajuns la 24-15, iar lugojencele au salvat doar două din cele nouă mingi de meci.

Returul se va juca la Timișoara, peste o săptămână

Finala Cupei Challenge se joacă în sistem tur-retur. Peste exact o săptămână, returul se va juca la Timișoara. Desigur, Lugojul speră să întoarcă toate calculele hârtiei și să ducă meciul spre set de aur, dar va fi foarte dificil. Partida nu s-a putut disputa în municipiul de pe Timiș din cauză că Sala „Ioan Kunst Ghermănescu” este prea mică, atât ca și capacitate, cât și ca înălțime. Astfel, la Timișoara, Sala „Constantin Jude” va fi ocupată două zile cu volei. Marți se va monta suprafața specială, iar miercuri, de la 18,30, se joacă marea partidă.

Lugojul a ajuns în finală Cupei Challenge după ce a eliminat PTT Ankara, în șaisprezecimi, Kairos Ponta Delgada în optimi, Asterix Avo Beveren în sferturi și Jedintsvo Stara Pazova în semifinale.

Publicat: 15 03. 2023, 23:11
Actualizat: 15 03. 2023, 23:12