Wozniacki a oferit un nou moment controversat la Doha! Liderul mondial a intrat în conflict cu același arbitru căruia i s-a plâns de sunetele scoase de Monica Niculescu

Caroline Wozniacki a oprit din nou un meci din cadrul turneului de la Doha, fiind nemulțumită de o decizie a arbitrilor. Dacă în timpul meciului cu Monica Niculescu liderul mondial a reclamat sunetele scoase de jucătoarea din România, de data această o minge trimisă de Kvitova pe linia de fund a iscat scandalul.

UPDATE | Svitova s-a impus cu 7-5 în decisiv și s-a calificat în finala turneului de la Doha, unde va juca în companiei Garbinei Muguruza, care a profitat de abandonul Simonei Halep.

Un arbitru aflat pe margine a strigat OUT, dar Wozniacki a lovit mingea exact în momentul în care a intervenit arbitrul. Oficialul din scaun, Emmanuel Joseph, cel care a condus și meciul cu Niculescu, a intervenit și a spus că mingea a fost în teren. Punctul a mers la Kvitova deoarece Wozniacki n-a reușit să trimită mingea în terenul advers. Daneza a spus că a fost încurcată de arbitrul care a acordat OUT, dar e greu de crezut că jucătoarea în cauză a fost distrasă de acest lucru. „Eram acolo, puteam să lovesc mingea. Am auzit că s-a strigat OUT de la margine”, i-a transmis daneza lui Emmanuel Joseph. Wozniacki a solicitat mai apoi un challenge, dar Joseph i-a spus că e prea târziu. Jocul s-a reluat după câteva momente în care Wozniacki a parlamentat cu arbitrul Emmanuel Joseph.

Liderul mondial și-a adjudecat primul set, scor 6-3, dar Kvitova a revenit în setul secund, s-a impus cu 7-6 și a împins partida în decisiv. Câștigătoarea va juca în ultimul act în compania Muguruza-ei, care a profitat de abandonul Simonei Halep și s-a calificat direct în finala de la Doha.

Publicat: 17 02. 2018, 20:43
Actualizat: 17 02. 2018, 22:12