Wimbledon 2019 | Djokovic, Federer și Nadal dau asaltul pentru semifinale. Elvețianul poate atinge suta de victorii pe iarba londoneză. Doi outsideri se luptă pentru lozul de aur. Programul complet al sferturilor masculine, de miercuri

• Publicat:
  • Actualizat:

Miercurea a doua la Wimbledon 2019 este rezervată sferturilor de pe tabloul de simplu masculin.

Prima remarcă este legată de faptul că întrecerea băieților este una îmbătrânită, în care tânăra generația nu reușește să spargă barajul experimentaților veterani, cel mai tânăr sfertfinalist la această ediție a celui mai vechi dintre cele patru turnee de Mare Șlem având 28 de ani (David Goffin). Per total, doar trei sfertfinaliști nu au împlinit încă vârsta de 30 de ani. Roger Federer, Rafael Nadal și Novak Djokovic – în această ordine, jucătorii cu cele mai multe titluri de Mare Șlem câștigate în carieră – domină în continuare ostilitățile, pe un tablou care are, totuși, parte și de un sfert excentric, o înfruntare între doi sportivi din afara Top 20 – lucru care nu s-a mai întâmplat de șase ani la Londra.

Federer, Nadal și Djokovic încearcă să repete isprava din urmă cu o lună de la Roland Garros, când au ajuns în formulă „Big 3” în semifinalele unui Grand Slam pentru prima dată de la RG 2012 încoace. Fiecare dintre cei trei a pierdut câte un set la Wimbledon 2019 și înfruntă în sferturi sportivi care i-au învins în ultimul meci direct. Toți trei au defilat însă în optimi, lăsându-le, cumulat, adversarilor, 19 game-uri. Elvețianul, de opt ori campion pe iarba londoneză, a semnat cea mai rapidă victorie în optimi din istoria turneului (statistica ia în calcul doar edițiile disputate începând cu 2002).

Programul zilei de miercuri la Wimbledon 2019:

Terenul Central, ora 15:00: Novak Djokovic (#1) – David Goffin (#21)
                            urmat de    Roger Federer (#2) – Kei Nishikori (#8)

Terenul 1, ora 15:00:            Guido Pella (#26) – Roberto Bautista-Agut (#23)
                            urmat de   Rafael Nadal (#3) – Sam Querrey

• Eurosport transmite turneul de la Wimbledon, sferturile masculine fiind în direct pe Eurosport 2.

Spre deosebire de competiția feminină, care a programat sferturile care urmau să decidă viitoarele adversare dintr-o semifinală consecutiv pe una dintre primele două arene ale complexului, la masculin sferturile ale căror învingători avansează spre un duel direct sunt programate în paralel.

Federer caută în față lui Nishikori victora #100 la Wimbledon, ceea ce i-ar aduce elvețianului un nou record absolut în materie de victorii obținute la un singur Grand Slam. Federer a adunat 7 victorii în 10 meciuri directe cu Nishikori, care încearcă să acceadă în premieră într-o semifinală de Grans Slam disputată departe de hardul favorit de la US Open (unde a ajuns pe tabloul de patru sau mai departe de trei ori).

Nadal, trimis pe Terenul 1 pentru duelul cu Sam Querrey, pe care îl conduce 4-1 la meciuri directe, vizează a 7-a sa prezență în semifinale la All England Club. Dacă Rafa se impune, atunci podiumul celor mai multe semifinale de Grand Slam reușite în carieră va fi acaparat sută la sută de „Big 3”, Nadal fiind acum la egalitate cu Jimmy Connors, pe 3, cu 32 SF.

• Federer și Nadal poartă un duel de la distanță în ceea ce privește cele mai multe victorii în sezon, ambii având câte 36 de meciuri câștigate. Cei doi împart în prezent prima poziție, ibericul având șansă de a-și asigura astăzi matematic prezența la Turneul Campionilor cu un succes. Niciun jucător nu este până acum calificat matematic la ATP Finals de la Londra.

Guido Pella și Roberto Bautista Agut se înfruntă în primul sfert de finală de Wimbledon fără un sportiv din Top 20 din 2013 încoace. Ibericul este singurul tenismen ajuns în sferturi fără set pierdut, petrecând pe teren doar cu un minut mai mult decât Federer care, per total, a acumulat cele mai puține minute de joc la Wimbledon 2019 (6 ore, 47 minute). La polul opus, Pella este maratonistul primelor patru runde, jucând opt ore în plus față de Federer și Roberto Bautista Agut. Interesant este și faptul că Pella, un specialist al zgurii care a reușit însă în 2018 și 2019 să învingă la SW19 finalistul ediției precedente, a intrat pe tablou la Wimbledon fără să reușească să câștige vreun meci pe iarbă în 2019 (două înfrângeri). Nadal, Djokovic și Nishikori nu au jucat turnee pregătitoare pe iarbă.

Novak Djokovic este în căutarea celei de-a 70-a victorii la Wimbledon. Sârbul are avantaj 5-1 în meciurile directe cu David Goffin.