Victorii pe linie, la Praga. Gabi Ruse nu se mai oprește: încă o revenire spectaculoasă, cu minge de meci salvată, în fața unei jucătoare din Top 100, pe val în 2018. Numărul 7 pe lista capilor de serie îi poartă noroc lui ‘Miki’ Buzărnescu, spre optimi

Într-o săptămână în care cele mai bune tenismene ale României și-au luat pauză, Mihaela Buzărnescu (37 WTA) și Gabriela Ruse (220 WTA) țin steagul sus: s-au calificat în tandem în optimile turneului Intenațional de la Praga.

Numărul 7 pe lista capilor de serie i-a purtat noroc Mihaelei Buzărnescu. Jucătoarea care va împlini 30 de ani peste trei zile, pe 4 mai, a trecut fără probleme de brazilianca Beatriz Haddad-Maia, impunându-se în minimum de setui, 6-1, 7-5, într-o oră și 25 de minute. Cu o singură victorie obținută la simplu în ultimele două luni și jumătate, pe fondul unui abandon – în primul tur la Charlestone, Buzărnescu a luat startul perfect în Cehia. A defilat în primul set, având un singur game complicat pe propriul serviciu, în care a anulat prompt minge de break.

Haddad Maia a început puternic setul doi, s-a desprins la 3-1, însă a lăsat să se înțeleagă că problemele apărute în turneul de la Charlestone, încheiat prin abandon în primul tur, nu au dispărut. Buzărnescu a profitat și a închis meciul în minimum de seturi, cu break pe serrviciul advers, pentru a stabili un duel cu nemțoaica Antonia Lottner (158 WTA, jucătoare venită din calificări) în optimi.

Gabi Ruse (220 WTA) a adus, la câteva zeci de minute distanță, o nouă victorie pentru România, învingând o jucătoare aflată cu peste 100 de poziții mai sus în clasamentul WTA: 2-6, 6-1, 7-5 cu Bernada Pera (98 WTA). Trecută prin focurile calificărilor, bucureșteanca de doar 20 de ani a reușit o nouă revenire de senzație, după meciul întors în fața Martei Kostyuk – adolescenta care a făcut senzație la Austalian Open. În fața unei alte sportive ajunse până în turul trei la Melbourne, Gabi Ruse a pierdut primul set, 2-6, însă a sprintat apoi, câștigând setul doi cu 6-1. Gabi a gestionat apoi perfect un decisiv extrem de echilibrat, încheiat cu cinci break-uri, după 58 de minute de luptă, cu 7-5. Românca a avut mereu inițiativa în manșa a treia: s-a desprins în fața mai experimentatei stângace mai întâi la 3-1, a fost egalată la 3, a reușit un nou break pentru 4-3, dar imediat a cedat rebreak, a salvat minge de meci pe serviciu la 4-5 și a avut o reacție fantastică, reușind break-ul decisiv imediat după momentul greu pe lansare. Ruse a valorificat prima da minge de meci și va juca pentru un loc în sferturi cu favorita 6 a turneului, Shuai Zhang (31 WTA).

Publicat: 01 05. 2018, 16:51
Actualizat: 01 05. 2018, 16:52