US Open 2019 | Tabloul complet al sferturilor, simplu feminin: 8 țări reprezentate, 8 capi de serie, 7 jucătoare care speră la un prim trofeu de Mare Șlem al carierei

Victoria Biancăi Andreescu în fața americancei Taylor Townsend a definitivat tabloul sferturilor feminine la US Open 2019:

• Belinda Bencic (#12, Elveția) – Donna Vekic (#23, Croația)
  • Bianca Andreescu (#15, Canada) – Elise Mertens (#25, Belgia)
  • Elina Svitolina (#5, Ucraina) – Johanna Konta (#16, Marea Britanie)
  • Serena Williams (#8, SUA) – Wang Qiang (#18, China)

1. Opt țări diferite sunt reprezentate în cursa pentru trofeu în această fază a competiției, situație cu care întrecerea de la New York nu s-a mai întâlnit din 2016. În 2017 și 2018, gazdele instauraseră monopol, cu 3 și apoi 4 jucătoare calificate în sferturi.

2. Este interesant de remarcat că în 2019 toate cele opt jucătoare ajunse în sferturi provin de pe lista capilor de serie, cu toate că doar Elina Svitolina și Serena Williams fac parte din Top 8 WTA.

3. Șapte dintre cele opt jucătoare calificate în sferturi speră să câștige acum primul titlu de Mare Șlem al carierei, excepția fiind Serena Williams, cea care are o luptă cu istoria, fiind în căutarea titlului 24 în Grand Slam-uri.

4. Donna Vekic, 23 ani, va juca în premieră în sferturile unui turneu de Mare Șlem, croata supraviețuind unui adevărat bombardament din partea Juliei Goerges în optimi. Cu 21 de ași, nemțoaica a stabilit un nou record pentru cei mai mulți ași reușiți într-un meci de pe tabloul feminin la US Open, precedentul reper aparținându-le surorilor Williams, fiecare cu câte 18 ași serviți, anunță reprezentanții turneului pe site-ul oficial. În plus, Vekic a salvat o minge de meci înainte de a se impune cu 6-7(5), 7-5, 6-3 în fața favoritei 26.

• Martina Navratilova, în 1986, este singura jucătoare care s-a încoronat campioană la US Open după ce pe parcurs salvase minge de meci.

5. Elise Mertens, locul 26 WTA, este cea mai slab clasată jucătoare ajunsă în sferturile US Open 2019. Belgianca a semnat cea mai rapidă victorie în faza optimilor feminine, 6-1, 6-1 într-o oră și 7 minute în fața americancei Kristie Ahn.

6. Bianca Andreescu este pe val, calificată în sferturi la US Open, la debutul său absolut pe tabloul principal. Bianca Andreescu nu a mai pierdut un meci ajuns la finalul său din luna martie a acestui an.

7. Elina Svitolina, Johanna Konta și Serena Williams au ajuns cel puțin până în sferturi la trei turnee de Mare Șlem în acest an.

8. Donna Vekic, Elina Svitolina Johanna Konta, Serena Williams și Qiang Wang nu au turneu câștigat până acum în 2019.

Publicat: 03 09. 2019, 11:01
Actualizat: 03 09. 2019, 11:04