Strigătul disperat pe care Simona Halep l-a avut către soțul ei! Ce mesaj incredibil i-a urlat jucătoarea lui Toni Iuruc: „Hai, măcar tu…”

Simona Halep a pierdut meciul din optimile Australian Open cu franţuzoaica Alize Cornet, scor 6-4, 3-6, 6-4.

A fost o partidă extrem de solicitantă, iar Simona Halep a fost răpusă de căldură. S-a jucat două ore şi 33 de minute, la o temperatură de 32 grade Celsius.

Primul set a durat 48 de minute, iar Simona a acuzat starea de oboseală. În primul set, Simona își reproșa pe teren, totul fiind suprins de microfoanele de fond: „Cum te-ai gândit să dai pe centru. Te rog, deschide terenul, te rog!…Lovește, te rog, haide!…Înțelege că dă mai bine cu reverul. Înțelege odată, înțelege!”.

Simona Halep a răbufnit în timpul meciului cu Alize Cornet din optimile Australian Open: „Hai, Toni, măcar tu! Zi ceva acolo!”

Astfel, în game-ul trei al setului doi a fost auzită spunând: „Mor!”

După o greșeală neforțată, în același game, Halep i-a căutat privirea soțului său, Toni Iuruc, aflat în tribune. Tot staff-ul Simonei era tăcut, iar ea i-a transmis partenerului de viață: „Hai, Toni, măcar tu. Zi ceva acolo!”.

După acest mesaj, la începutul setului decisiv, Toni Iuruc s-a ridicat și a început să o aplaude frenetic pe Simona.

Peste câteva minute au apărut și încurajările din partea staff-ului, dar Halep le-a spus dur: „Nu pot să-l mișc, degeaba spuneți haide!”.

Și adversara româncei s-a plâns din cauza căldurii. Ea i-a spus arbitrei de scaun: „Tu știi cât de cald e? E inuman să joci în condițiile astea”.

E ceva incredibil! Iar bătălia pe care am avut-o cu Simona a fost una teribilă din cauza căldurii! Aproape că am murit pe teren! Am continuat să luptăm două ore și jumătate! Felicitări Simonei, pentru că știu că s-a chinuit, e o luptătoare, un exemplu pentru mine, iar să o înving astăzi este un vis devenit realitate! – Alize Cornet

Publicat: 24 01. 2022, 09:46
Actualizat: 18 11. 2022, 19:45