Sorana și Alexandra, la braț în turul II

Cîrstea – Kurumi Nara și Dulgheru – Ana Ivanovic sunt meciurile din turul II.

România ține steagul sus la New York. Primele două zile ale US Open au adus tot atâtea victorii pentru tenisul românesc. Prima care s-a calificat în turul II a fost Sorana Cîrstea. Cap de serie numărul 19 și locul 22 WTA, târgovișteanca s-a calificat luni noapte în turul doi după ce a învins-o, în runda inaugurală, cu scorul de 7-5, 5-7, 6-1, după două ore și 45 de minute, pe Sharon Fichman (Canada), poziția 95 în ierarhia mondială.

Deși părea că va avea o misiune relativ ușoară, Sorana a transpirat din greu până a depășit-o pe jucătoarea din Canada. La primul meci după o pauză forțată de două săptămâni, cauzată de ceva probleme la mușchii abdominali, românca nu a fost în cea mai bună formă. Finalista de la Toronto a avut doar un procentaj de 57% la primul serviciu și doar 41% puncte de break câștigate. Cu toate acestea, Cîrstea a strâns 111 puncte câștigătoare și s-a calificat în turul II. Aici, numărul 21 WTA va da piept cu Kurumi Nara (Japonia), poziția 109 în clasamentul mondial.

Ieri, în ziua a doua, Alexandra Dulgheru a realizat o victorie mare pentru ea. Căzută până pe locul 214 după accidentările din ultimii ani, Dulgheru, care a strălucit în 2009 și 2010 cu victoriile de la Varșovia, a trecut de favorita gazdelor, Varvara Lepchenko, nr. 35 WTA, cu 6-7 (5), 6-2, 7-6 (5), după un meci care a durat două ore și 56 de minute. În runda următoare, românca va da piept cu Ana Ivanovic.