Sorana Cîrstea confirmă forma bună de la Tașkent. Victorie lejeră la debutul în Luxemburg și calificare în optimi | VIDEO

Sorana Cîrstea (76 WTA) s-a calificat, marți, în optimile turneului din Luxemburg, îmbunătățindu-și bilanțul meciurilor directe cu Pauline Parmentier la 4-2. Finalistă la Tașkent la precendentul turneu disputat, Cîrstea a învins-o pe franțuzoaică, 6-3, 6-4, într-o oră și 24 de minute.

Aceasta este a doua victorie a Soranei Cîrstea în fața lui Parmentier pe 2019, după un dublu 6-2 la Shenzhen. Sportiva din Târgoviște a ajuns la echilibru în sezon, cu 19 victorii și 19 înfrângeri, potrivit statisticii WTA.

Sorana Cîrstea a avut un ritm bun încă din startul partidei, desprinzându-se cu lejeritate la 3-0. Parmentier, cea care a împins în meci decisiv semifinala Fed Cup dintre Franța și România, la Rouen, a recuperat break-ul, însă nu a reușit să egaleze scorul în manșa întâi. Break-ul obținut de Cîrstea în game-ul al patrulea al setului inaugural s-a dovedit a fi decisiv, românca reușind să își adjudece peste 64% puncte jucate pe ambele servicii.

Cîrstea a reușit break-ul devreme și în setul secund, pentru 2-1. Din nou însă, Parmentier a recuperat diferența, a egalat la 3, doar pentru a-și pierde din nou serviciul. În game-ul șapte, Sorana s-a impus la zero la retur, iar apoi a confirmat pentru 5-3, salvând două mingi de break.

A doua rachetă a României a pus punct partidei cu un frumos rever câștigător în lung de linie.

Ce urmează mai departe pentru Sorana Cîrstea, calificată în optimi în Luxemburg

Sorana Cîrstea își așteaptă adversara pentru optimi din partida care le opune pe Julia Goerges (favorită 2) și Misaki Doi.

Cîrstea și Goerges nu s-au mai înfruntat din 2014, de la Stuttgart, scorul la „directe” fiind 2-2. De partea cealaltă, Misaki Doi este o sportivă pe care Cîrstea a dominat-o, câștigând toate cele trei partide anterioare.

• Mai târziu, o altă românca va juca în Luxemburg pentru accederea în optimi. Monica Niculescu o va înfrunta pe terenul central pe Alison Van Uytvanck (favorită 4).
Publicat: 15 10. 2019, 14:39
Actualizat: 15 10. 2019, 14:46