Acasa » Alte Sporturi » Tenis » Sorana Cîrstea, reacție genială după calificarea în a doua finală a sezonului: „Am fost șmecheră!” De ce nu se aștepta la performanța de la Strasbourg

Sorana Cîrstea, reacție genială după calificarea în a doua finală a sezonului: „Am fost șmecheră!” De ce nu se aștepta la performanța de la Strasbourg

Alexandru Tăcină
Sorana Cîrstea, reacție genială după calificarea în a doua finală a sezonului: „Am fost șmecheră!" De ce nu se aștepta la performanța de la Strasbourg

Sorana Cîrstea (România, 61 WTA) s-a calificat vineri în finala turneului WTA 250 de la Strasbourg, iar românca nu se așteapta la o asemenea performanță, în condițiile în care aceasta este prima competiție la care participă după accidentarea la gleznă. 

Sorana Cîrstea a dispus de Magda Linette (Polonia, 48 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-2, în semifinale la Strasbourg, iar la final a avut o reacție genială! „Sori” a explicat într-un mod savuros secretul revenirii, după ce a fost condusă cu set și break.

Cîrstea a acordat un scurt interviu pe teren după ce s-a calificat în a doua finală a sezonului, la Strasbourg! Sportiva din Târgoviște a fost foarte fericită, ea asigurându-și 13.224 de euro,180 de puncte WTA și un salt de 8 locuri în clasament, până pe 53 WTA.

Sorana Cîrstea, reacție genială după calificarea în finala de la Strasbourg: „Am fost șmecheră și am preluat inițiativa!”

Sorana Cîrstea a vorbit la capătul unei semifinale spectaculoase, care a durat două ore și 11 minute: „A fost un meci foarte greu, atât eu, cât și Magda am jucat solid si foarte bine! Chiar dacă am pierdut primul set, nu am cedat și am încercat sa fiu puțin mai șmecheră! Am preluat inițiativa în schimburi, iar asta a funcționat. Au fost multe raliuri lungi, am lovit ambele puternic, dar în același timp am avut și răbdare. Sunt foarte fericită, ținând cont că nu aveam mari așteptări la Strasbourg, venind aici după accidentare! E fantastic că am ajuns în finală!”.

Sorana Cîrstea a fost accidentată luna aceasta, după ce și-a sucit glezna în primul tur la Madrid Open! Eleva antrenorilor Adrian Cruciat și Carl Maes s-a recuperat în țară, apoi a plecat la Strasbourg pentru a acumula câteva meciuri în picioare înainte de Roland Garros (30 mai – 13 iunie)! Sorana a dat dovadă de multă inspirație și s-a calificat în a doua finală a sezonului! Ea va lupta sâmbătă pentru al doilea titlu din 2021 și al treilea al carierei! „Sori” a revenit superb în semifinala de vineri, după ce a fost condusă cu set și break, la 3-6, 2-3, impunându-se cu 3-6, 6-4, 6-2 în fața Magdei Linette.

Parteneri
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Mediafax
Gabi Tamaș a bătut palma cu Antena 1, după ce a câștigat Survivor 2026. La ce emisiune îl poți vedea alături de Dan Alexa
Cancan.ro
Ce-și amintesc legendele tenisului mondial despre „nebuniile” lui Năstase: „Era insuportabil. Oamenii veneau să-l vadă ca să-l fluiere”
Adevarul.ro
Înainte de a pleca, Rădoi s-a dus la Becali şi i-a lăudat un jucător de la FCSB: "Naşule, ai grijă de el, ajunge fotbalist. Are un parametru unde se apropie de Ronaldo"
Orangesport
Câți bani face Andreea Bostănică din TikTok. „Regina TikTok-ului” a arătat sumele, iar fanii au rămas cu gura căscată: „30.000 de dolari doar într-o zi”
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Râzi cu lacrimi
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Descopera.ro
Așa tată, așa fată! Ce reușită a bifat fiica lui Gabi Tamaș, la 2 zile după ce fotbalistul a câștigat Survivor 2026
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
După 12 ani de absență, seria se întoarce
Go4Games
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Promotor.ro